OVH nawiązuje partnerstwo z KKR i TowerBrook w celu dalszej ekspansji międzynarodowej

Roubaix, Francja, 7 października, 2016

OVH nawiązuje partnerstwo z KKR i TowerBrook w celu dalszej ekspansji międzynarodowej

KKR i TowerBrook zostali pierwszymi, zewnętrznymi inwestorami OVH. Inwestycja będzie wspierać OVH w wykorzystaniu potencjału wzrostu na szybko rozwijającym się rynku infrastruktury chmurowej.

OVH, wiodący dostawca infrastruktury chmurowej, usług telekomunikacyjnych i hostingowych, zawarła umowę o partnerstwie z KKR i TowerBrook Capital Partners (TowerBrook), globalnymi firmami inwestycyjnymi. Ma ona na celu zapewnienie dalszej ekspansji OVH w skali międzynarodowej. KKR i TowerBrook przejmą mniejszościowy pakiet udziałów w OVH za kwotę 250 milionów euro, co zapewni spółce możliwość pełnego wykorzystania potencjału dynamicznie rozwijającego się rynku usług infrastruktury chmurowej oraz rozszerzenia bazy klientów i usług na nowych rynkach geograficznych. Większościowy udział w spółce pozostanie w rękach rodziny Klaba, która wspólnie z zarządem spółki będzie kontynuowała zarządzanie firmą oraz realizację jej strategii i działań operacyjnych.

Rynek usług Infrastructure-as-a-Service (IaaS) i Platform-as-a-Service (PaaS) dynamicznie się rozwija, dzięki błyskawicznie rosnącemu popytowi na usługi w chmurze. OVH czerpie korzyści wynikające z wzrostu rynku, dzięki rozwojowi portfela produktów chmury hybrydowej, obejmującej zarówno chmurę prywatną i publiczną oraz przestrzeganiu ścisłych zasad ochrony danych, zgodnie z normami europejskimi. Pozycję spółki wzmacnia również dbałość o doskonałą wydajność infrastruktury, innowacyjność i obsługę klientów.

Firma OVH stworzona w 1999 roku przez Octava Klabę, aktywnie rozwinęła swoje działania zyskując pozycję wiodącego dostawcy dedykowanej infrastruktury chmurowej w Europie. Obecnie dysponuje 250 tys. serwerów w 17 centrach danych na terenie Francji i Kanady. Globalnie firma świadczy usługi dla miliona klientów i posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie kreowania innowacji technologicznych rozwijanych przez zespół 400 inżynierów z zespołu badań i rozwoju. Przychody OVH w roku fiskalnym zakończonym we wrześniu 2016 roku wyniosły 320 mln. euro.

Rozległa, międzynarodowa sieć TowerBrook umożliwia skuteczną współpracę z przedsiębiorstwami i ma na celu stworzenie nowych perspektyw biznesowych oraz pomoc w wypracowaniu wiodącej pozycji na rynku.

Nastawienie na wspólne działanie doskonale sprawdza się w przypadku organizacji prowadzonych przez założycieli i przyniosło już realne korzyści francuskim firmom z różnych sektorów rynku, np. Infopro, Autodistribution oraz Kaporal.

„KKR i TowerBrook to idealni partnerzy, którzy pomogą nam w wykonaniu kolejnego kroku na drodze do stworzenia prawdziwie globalnej firmy technologicznej. Przy ich wsparciu możemy myśleć o zdobywaniu kolejnych rynków, wciąż koncentrując się na wysokim poziomie bezpieczeństwa, jakości usług oraz innowacjach, których oczekują nasi obecni klienci” – mówi Octave Klaba, założyciel i CTO firmy OVH.

„Wzrost kapitału pozwoli nam zainwestować 1.5 miliarda euro w ciągu 5 lat. Naszym celem jest zapewnienie środków, które umożliwią nam umocnienie silnej pozycji firmy w Europie oraz budowanie pozycji kluczowego gracza na międzynarodowym rynku usług chmurowych. OVH już teraz posiada znaczny kapitał (jedną z największych farm serwerów na świecie, 17 centrów danych, rekordowe wskaźniki efektywności energetycznej), jak również ambitne plany rozwoju na najbliższe pięć lat. Poza kapitałem, TowerBrook i KKR przeprowadzą dla nas dogłębną ekspertyzę operacyjną. Obie firmy mają doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorców w rozwoju ich firm” – dodaje Laurent Allard, CEO w OVH.

„Przez ostatnie 17 lat, rodzina Klaba stworzyła silną, europejską firmę technologiczną. Jesteśmy podekscytowani możliwością wsparcia OVH w kolejnym etapie globalnej ekspansji, w szczególności na rynkach amerykańskich i azjatyckich oraz liczymy na dalszą współpracę z europejskimi przedsiębiorstwami” – tłumaczy Jean-Pierre Saad, Dyrektor KKR EMEA.

„Jesteśmy zachwyceni partnerstwem z rodziną Klaba, która ma ogromne ambicje, aby dalej rozwijać swoją firmę. Wierzymy, że nasza znajomość rynku francuskiego oraz międzynarodowa sieć pozwoli firmie OVH osiągnąć wyznaczone cele. Nasza współpraca, przerodzi się w duży sukces” – mówi Karim Saddi, Managing Director w TowerBrook.

Bank BNP Paribas Corporate Finance pełnił rolę doradcy finansowego OVH, a Linklaters LLP odpowiadał za doradztwo prawne.

Grupa OVH
Firma, założona w 1999 roku we Francji przez polską rodzinę Klaba, jest dostawcą rozwiązań www, infrastruktur dedykowanych OVH.com, So you Start i Kimsufi oraz elastycznych i bezpiecznych usług Cloud. Obecnie działa w 16 krajach na 3 kontynentach i obsługuje 1 000 000 klientów w oparciu
o własne centra danych, sieć światłowodów na całym świecie, stałe R&D i wsparcie 24h. Polski oddział firmy OVH.pl został założony we Wrocławiu w 2004 roku i zajmuje się wdrażaniem innowacyjnych technologii sieci i infrastruktur chmurowych, tym samym realizuje z sukcesem misję firmy OVH - “Innovation is Freedom”.
Więcej informacji o OVH:www.ovh.pl i na Twitterze @ovh_pl.

KKR
KKR jest wiodąca firmą inwestycyjną o globalnym zasięgu, zarządzającą inwestycjami w wielu klasach aktywów, w tym private equity, energii, infrastruktury, nieruchomości, kredytowych oraz funduszy hedgingowych. Celem KKR jest generowanie atrakcyjnych zysków inwestycyjnych poprzez inwestowanie w sposób zdyscyplinowany, konsekwentny, zatrudniając najlepszych światowych specjalistów oraz dążąc do wzrostu wartości aktywów. KKR inwestuje kapitał własny, kapitał grup partnerskich oraz otwiera innym możliwości inwestowania poprzez rynki kapitałowe. Referencje do inwestycji KKR mogą obejmować działania funduszy sponsorowanych przez firmę. Informacje dodatkowe na temat KKR & Co. L. P. (NYSE: KKR) znaleźć można na stronie
www.kkr.com i na Twitterze @KKR_Co.

TowerBrook Capital Partners
TowerBrook Capital Partners, L.P. jest firmą zarządzającą inwestycjami o łącznej wartość ponad 7 miliardów dolarów (dane z 30 czerwca 2016), z dobrze udokumentowaną historią przynoszenia zysków swoim inwestorom. Firma ma swoje siedziby w Europie i Stanach Zjednoczonych. Głównym przedmiotem jej działania są inwestycje w przedsiębiorstwa z Europy i Ameryki Północnej dokonywane przy udziale inwestycji kapitałowych typu private equity oraz za pomocą strukturyzowanych strategii inwestycyjnych, co umożliwia dostęp do szerokiego zakresu możliwości biznesowych na różnych etapach cyklu inwestycyjnego. TowerBrook – private equity skupia się przede wszystkim na inwestycjach w duże i średnie firmy z uzyskaniem kontroli, przy współpracy z najlepszymi zespołami zarządzającymi i poszukiwaniu złożonych możliwości inwestycyjnych o udokumentowanej zdolności przynoszenia zysku poprzez wzrost, rozwój i strategie transformacyjne. TowerBrook - strukturyzowane strategie inwestycyjne wykorzystuje doświadczenie i wiedzę PE (private equity) przy inwestycjach nie mieszczących się w parametrach inwestycyjnych strategii PE. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.towerbrooke.com

OVH.pl
Robert Paszkiewicz
Dyrektor Sprzedaży i Marketingu OVH Sp. z o.o.
e-mail: robert.paszkiewicz @ corp.ovh.com