Przegląd centrów danych 2019, część 3: Beauharnois, Kanada, Ameryka Północna

Autor: François Sterin, Chief Industrial Officer w OVH.

Kontynuujemy przegląd infrastruktury OVH. Tym razem kolej na kanadyjskie centrum danych w Beauharnois.

Beauharnois, niewielkie miasteczko z 13 000 mieszkańców, położone w Quebecu w odległości 40 km na południowy-zachód od Montrealu, zawdzięcza swoją nazwę markizowi, gubernatorowi Kanady, któremu w 1729 r. prawa do tej ziemi przyznał Ludwik XV. Blisko 300 lat później, w 2012 r., OVH zbudowało tam swoje pierwsze poza Francją centrum danych. Naturalnym kolejnym krokiem było wykorzystanie bliskości Quebecu i Stanów Zjednoczonych i wkroczenie na rynek północnoamerykański.

Część zespołu BHS

Część zespołu BHS

Po upływie zaledwie sześciu lat OVH może pochwalić się odniesionym sukcesem.  W centrum danych zatrudnionych jest 82 etatowych pracowników i hostowanych jest ponad 50 000 serwerów. Znajduje się tam również linia produkcyjna, gdzie montowane są serwery, w tym maszyny dostarczane do amerykańskich centrów danych w Hillsboro w Oregonie i Vint Hill w Wirginii.

Wybierając lokalizację centrum danych BHS, wzięliśmy pod uwagę kilka zwyczajowo stosowanych przez nas kryteriów:

  • potencjał gruntowy tego miejsca, aby centrum mogło się w przyszłościrozrastać;
  • bliskość odpowiednio dostosowanej do naszych potrzeb sieci wysokiego napięcia;
  • bliskość węzłów telekomunikacyjnych zapewniających przesył danych od i do klientów.

Okazało się, że obiekt w Beauharnois (BHS) doskonale spełnia wszystkie te kryteria. Po pierwsze, centrum składa się z obszernych murowanych hal przemysłowych o powierzchni 26 000 m2 zbudowanych na działce o powierzchni 6 hektarów. Po drugie, znajduje się ono blisko elektrowni wodnej w Beauharnois, jednej z najpotężniejszych elektrowni przepływowych na świecie. Jej budynek ma ponad 900 m długości i do produkcji energii wykorzystuje spadek wody o wysokości 24 metrów. Od momentu niedawno przeprowadzonej renowacji elektrownia wytwarza energię elektryczną o stałej mocy 2 GW.

Podstacja elektryczna Hydro-Québec

Podstacja elektryczna Hydro-Québec

Wreszcie po trzecie, Beauharnois znajduje się w niedalekiej odległości od punktów obecności (PoP) w Newark, Ashburn i Chicago, które są głównymi punktami wymiany ruchu między światowymi operatorami.

OVH jest zaangażowana w ochronę danych swoich klientów, a jednocześnie pozycjonuje się jako przedsiębiorstwo dorównujące wielkim amerykańskim i chińskim dostawcom rozwiązań chmurowych. Dzięki umiejscowieniu swojego centrum danych w Beauharnois, OVH może oferować usługi w chmurze w Ameryce Północnej, a jednocześnie nie podlega postanowieniom ustawy Patriot Act.

Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, wybór lokalizacji wydaje się oczywisty, trzeba jednak zaznaczyć, że podjęcie decyzji o przekształceniu dawnej huty aluminium w ultranowoczesne centrum danych wymagało naprawdę dużej kreatywności , pomysłowości i odwagi.

Ta rozbieżność branż robi na mnie tym większe wrażenie, że moją karierę zaczynałem jako inżynier metalurgii. Przemierzałem te same hale 20 lat wcześniej. Dzisiaj w miejscu pieców, kadzi, walcarek i pras przetwarzających surówkę hutniczą widzę równe rzędy kontenerów wypełnionych najnowocześniejszymi serwerami przetwarzającymi dane.

Kontenery w nowej hali

Kontenery w nowej hali

Chciałabym podkreślić, że poza transformacją przemysłu w epoce postmodernistycznej, od surowca do danych, obserwuję również istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Mamy dziś tak wiele opuszczonych i niewykorzystanych terenów poprzemysłowych i pustych hal. Firma OVH oczyściła i wyremontowała obiekt Beauharnois, zachowując jego pierwotny styl architektoniczny, dzięki czemu budynek zyskał drugie życie. Ponadto energia elektryczna dostarczana przez podstację Hydro-Québec jest w 100% odnawialna, ponieważ jej źródłem jest praca 36 turbin zapory wodnej. Jest to dobry przykład rozwoju gospodarczego realizowanego z poszanowaniem środowiska.

Otwierając centrum danych w Beauharnois, OVH stało się pionierem na tym terenie. Dzisiaj gmina otrzymuje wiele wniosków od innych firm, które dostrzegły potencjał regionu i chciałyby tutaj prowadzić swoją działalność.

W przyszłym roku centrum danych utrzyma swoją prędkość rozwoju i rozpocznie prace zmierzające do otwarcia nowej hali - czwartej z ośmiu docelowych hal w obiekcie. Planujemy również zwiększenie mocy elektrycznej poprzez wdrożenie nowego bloku energetycznego o mocy 2 MW oraz implementację najnowszej technologii chłodzenia wzorowanej na naszych rozwiązaniach stosowanych z powodzeniem we Francji.