Przegląd centrów danych 2019, część 1: Strasburg, Francja, Europa Środkowa

Autor: François Sterin, Chief Industrial Officer w OVH. 

Przegląd naszych infrastruktur rozpoczęliśmy 4 września 2018, odwiedzając centra danych w Strasburgu oznaczone kodem SBG 1, 2, 3 i 4. Ponad miesiąc zajęło nam odwiedzenie i sprawdzenie wszystkich  12 lokalizacji na świecie, w których znajduje się 28 naszych centrów danych. Przegląd centrów danych zakończył się przed naszym dorocznym wydarzeniem, OVH Summit, które odbyło się 18 października w Paryżu.

Zespół OVH

 

Czemu służy przegląd?

Nowy rok w OVH rozpoczyna się 1 września, czyli w dniu otwarcia kolejnego roku podatkowego. W związku z tym, chcąc podtrzymać tradycję, odwiedziliśmy nasze centra danych na całym świecie. Celem przeglądu było sprawdzenie, na jakim etapie znajduje się realizacja programu rozwojowego oraz planu modernizacji naszych infrastruktur. Spotkaliśmy się ze wszystkimi zespołami, aby wspólnie przeanalizować to, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku i ustalić plany na kolejne 12 miesięcy. To był nasz kick off na rok 2019.

 

Co nowego w centrach danych w Strasburgu?

Zacznijmy od elektryczności, ponieważ wszystkie nasze obiekty zostały objęte audytem w tym zakresie. Przede wszystkim, we współpracy z naszym dostawcą energii wprowadziliśmy środki bezpieczeństwa w infrastrukturze średniego napięcia. W pierwszym kroku oddzieliliśmy zasilanie SBG1 od SBG2. Dzięki temu każde centrum danych jest teraz autonomiczne i niezawodne. W przypadku SGB3 zastosowaliśmy generatory niskiego napięcia oraz zasilacze UPS w pełni niezależne od SBG1 / 2 i 4.

Obiekt dysponuje łącznie 10 agregatami niskiego napięcia, które są co miesiąc poddawane testom gwarantującym niezawodność systemu.

Rozpoczęliśmy ponadto uruchamianie centrum danych SBG3, w którym wdrożone zostały najnowsze technologie OVH, w tym nowe generatory, które zasilają jego część (patrz zdjęcie poniżej). Moc elektryczna centrum SBG3 wynosić będzie 4 MW. Dzięki temu zdołamy obsłużyć do 25 000 serwerów, co pozwoli dwukrotnie podnieść aktualną całkowitą wydajność obiektu.

Dwa spośród 10 generatorów centrum danych SBG3
Dwa spośród 10 generatorów centrum danych SBG3 o mocy 1 250 kVA każdy oraz 48-godzinnej autonomii przy pełnym zatankowaniu.

 

SBG 3
SBG 3

 

Otwarcie SBG3 stanowi istotny krok w rozwoju OVH, jako że obiekt ten pozwoli na realizację wielu projektów. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż udało nam się wydzierżawić z opcją wykupu teren znajdujący się tuż obok obecnego obiektu. Daje to nam nowe perspektywy rozbudowy oraz znacznie większe możliwości w związku z migracją SBG1 i SBG4.

Tegoroczne lato, pomimo fali upałów, zakończyło się pomyślnie dla wszystkich pracujących zespołów. Okres ten jest zawsze formą sprawdzianu, zarówno dla naszych infrastruktur, naszych centrów danych, jak i dla osób, które na co dzień czuwają nad instalacjami. Z tej pierwszej wizyty w Strasburgu zachowałem w pamięci obraz trzydziestoosobowego zespołu zmotywowanych i zżytych ze sobą pracowników, co, w kontekście nowych standardów jakości OVH, dobrze wróży na przyszłość.

Aby odpowiedzieć na potrzeby związane z rozwojem tego obiektu, zaczęliśmy już teraz szukać kandydatów na stanowiska techników infrastruktury i techników IT. Czas ruszać w dalszą drogę.

W kolejną podróż udaliśmy się do centrum danych w Limburgu w Niemczech. To raptem kilka milisekund od Strasburga...