Przegląd centrów danych 2019, część 2: Gravelines, Francja, Europa Zachodnia

Autor: François Sterin, Chief Industrial Officer w OVH.

Kierunek Północ! Kontynuując przegląd naszych infrastruktur, tym razem razem docieramy do centrum danych w Gravelines (GRA). W obiekcie tym, położonym w odległości zaledwie 60 kilometrów od siedziby OVH, spotykamy jeden z najważniejszych zespołów Business Unit Industry. Na miejscu zatrudnionych jest 60 pracowników technicznych, którzy zapewniają obsługę obiektu 24/24, przez 365 dni w roku.

Pracownicy centrów danych w Gravelines

Pracownicy centrów danych w Gravelines

 

Dwa centra danych zlokalizowane w Gravelines, GRA 1 i GRA 2, mogą aktualnie pomieścić ponad 85 000 serwerów.

Obiekt zajmuje powierzchnię wynoszącą ponad 9 hektarów (z czego 20 000 m2 zajmują budynki) i wciąż się rozrasta. Aby wyjść naprzeciw tym tendencjom rozwojowym i spełnić wymagania związane z bezpieczeństwem, uruchomiliśmy w tym roku dodatkową linię wysokiego napięcia. Uzyskiwana obecnie moc elektryczna wynosi 40 MW (patrz zdjęcie poniżej).

 

Linia wysokiego napięcia

 

W ramach rozwoju otwarte również zostały nowe serwerownie. Obiekty GRA 1 i 2, zlokalizowane w samym sercu Europy, są bezpośrednio połączone z Paryżem, Londynem i Brukselą. Pozwala to zagwarantować wyjątkowo krótki czas odpowiedzi dla tych miast, gdzie użycie technologii cyfrowych nieustannie rośnie.

Chcąc zapewnić wysoką dostępność dla całego obiektu zastosowaliśmy redundantne zasilanie oraz falowniki. Dodatkowo zainstalowany został agregat prądotwórczy, jak widać na poniższym zdjęciu.

 

Agregat prądotwórczy

 

Zespoły R&D firmy OVH pracują nad kolejnymi innowacjami, między innymi w celu podniesienia energetycznej wydajności centrów danych. Zgodnie z planami rozwoju obiekt w Gravelines powinien w niedługim czasie dysponować nowymi osiągnięciami technologicznymi. Ale o tym wkrótce...