#OVHSummit 2018: wystąpienie Octave’a Klaby, założyciela i prezesa OVH, inaugurujące konferencję

OVH Summit to organizowane co roku wydarzenie, które gromadzi w jednym miejscu wszystkich, którzy współtworzą ekosystem OVH – klientów, partnerów oraz ekspertów IT. Otwierając konferencję, Octave Klaba, prezes i założyciel OVH, przedstawił swoją nowatorską wizję chmury.

Witam wszystkich gości na szóstej edycji OVH Summit. Pozwólcie, że zrealizuję moje marzenie, chciałbym Wam dziś  zagrać utwór zespołu Metallica. Mam nadzieję, że spodoba się Wam muzyka jednego z moich ulubionych zespołów.

Przejdźmy teraz do poważnych spraw.

Możliwość spotkania się z Wami każdego roku jest dla bardzo ważna. To doskonała okazja, żeby przedstawić Wam, czego dokonaliśmy, dokąd zmierzamy i usłyszeć Wasze opinie. W ostatnich miesiącach OVH przyspieszyła swój rozwój. Podobnie jak otaczający nas świat, który wciąż się zmienia. Można by odnieść wrażenie, że zmierza w nieznanym kierunku, bez żadnego celu. Jak zachować nad nim kontrolę? Jak nadać zachodzącym przemianom właściwy sens? Chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami.

Wszyscy znajdujemy się w centrum rewolucji cyfrowej związanej z danymi. Jestem głęboko przekonany, że wolność jest bezcenna. Być może ta refleksja wiąże się z moją przeszłością, moją historią rodzinną, ale to przekonanie podzielamy wszyscy w OVH. Wolność to wartość bezwzględna, którą należy nieustannie chronić.

Dzisiaj wolność wiąże się ściśle również z przetwarzaniem danych. Dane zmieniły wszystko we współczesnym świecie. I nadal będą go rewolucjonizować. To wielka przemiana naszego stulecia. OVH znajduje się w sercu tej rewolucji przetwarzania i gromadzenia danych. Dotyczy ona nas wszystkich. Umożliwia rzeczy, których sobie wcześniej nie wyobrażaliśmy. Nigdy wcześniej tyle nie tworzyliśmy, nie wprowadzaliśmy tylu innowacji, co dzisiaj. Wszystko wydaje się możliwe: dłuższe życie, pokonanie chorób, dostęp do wiedzy.

Jednak wiemy doskonale, że rewolucja w świecie danych wiąże się również z wieloma pytaniami. Jakiego świata chcemy? Czemu ma służyć ciągła innowacja? Jak ochronić naszą wolność?

W moim odczuciu rewolucja w przetwarzaniu danych jest jednoznaczna z postępem. To rewolucja dla ludzi. Nie rewolucja przeciw ludziom. To rewolucja, która daje wolność, a nie nakłada więzy. Dla mnie to jest właśnie korzystny postęp.

Podobnie jak my, uważacie, że zaufanie jest podstawą wszystkiego. Podobnie jak my, uważacie, że bliskość jest niezbędna w naszych relacjach. Podobnie jak my, chcecie mieć kontrolę nad danymi. Podobnie jak my, wiecie, że czas jest cenny. Podobnie jak my, chcecie przejrzystych, przystępnych i całkowicie przewidywalnych cen.

Chcemy stanowić alternatywę, która uwalnia chmurę i wyzwala potencjał naszych klientów. Taką właśnie rolę chcemy pełnić. W OVH zależy nam na sukcesie naszych klientów i partnerów. Sukces ten chcemy budować dzięki innej chmurze, chmurze alternatywnej. Z tego właśnie powodu postanowiliśmy zmienić hasło OVH „Innovation is Freedom ” na „Innovation For Freedom ”.

Co to dla Was zmienia? Niektórzy klienci OVH płacą za usługi 10 EUR rocznie, inni natomiast kilka milionów miesięcznie. Rozpiętość jest bardzo duża. Pragniemy jednak, aby dla każdego z użytkowników zasady współpracy i oferta były jasne. Dlatego chcemy wszystko uprościć. Stąd informacja zwrotna od klientów jest dla nas bardzo ważna. Analizując sposób działania 1,4 miliona naszych klientów, wyodrębniliśmy cztery różne modele korzystania z naszych produktów i usług. W rezultacie podjęliśmy decyzję o utworzeniu odpowiadających im czterech obszarów działania: OVHmarket, OVHspirit, OVHstack i OVHenterprise. Przyjrzyjmy się każdemu z nich.

OVHmarket - zestaw cyfrowych narzędzi stymulujący wzrost biznesu

Dla przedsiębiorców, którzy pragną rozwijać swoją firmę dzięki strategiom cyfrowym udostępnia katalog rozwiązań z segmentów Web, Telco i Cloud, które łączy szybkość  instalacji, łatwość użycia, atrakcyjna cena oraz wsparcie lokalnych partnerów OVH.

OVHspirit - wszystkie elementy infrastruktury niezbędne do budowy platformy cloud

Dla pasjonatów złożonych infrastruktur, sprzętu IT oraz sieci, pragnących zbudować platformę cloud dla siebie lub swoich klientów. W ramach OVHspirit proponujemy infrastrukturę chmurową, skalowalną, multilokalną, opartą na zaawansowanych technologiach, spełniającą konkretne potrzeby i zapewniającą znakomity stosunek wartości do ceny.

OVHstack - platforma chmury publicznej w otwartych standardach

Dla zwolenników rozwiązań „cloud-ready”, którzy pragną rozwijać skalowalne aplikacje w chmurze. W ramach OVHstack oferujemy globalną chmurę publiczną, która łatwo integruje się z Twoim ekosystemem, gwarantującą jednocześnie odwracalność danych.

OVHenterprise - alternatywna chmura, która napędza cyfrową transformację

Dla osób decyzyjnych, które pragną osiągać cele strategiczne, z pomocą alternatywnego dostawcy chmury. W ramach OVHenterprise oferujemy możliwość zachowania kontroli nad danymi dzięki wykorzystaniu chmury hybrydowej, opartej na chmurze publicznej oraz prywatnej chmurze OVH, a także z wykorzystaniem innych chmur dostępnych na rynku.

Naszym celem nie jest zaszufladkowanie klientów w obrębie tych czterech obszarów. Wręcz przeciwnie! Często się zdarza, że klient zaczyna używać usług z określonego segmentu , np. domen dostępnych w ramach OVHmarket, a następnie przechodzi do usług z innego obszaru i zamawia serwer dedykowany z OVHspirit czy rozwiązanie Public Cloud z OVHstack. Klient może używać dowolnych usług z kilku obszarów jednocześnie. Ważne jest doświadczenie użytkownika, sposób zamawiania i odnawiania usług. Ważny jest sposób konfiguracji i łączenia usług w całość. Ważna jest jakość kontaktu z obsługą klienta w przypadku pojawienia się pytań czy kwestii problematycznych.

Rozwijamy tę strategię na całym świecie: w Europie, Ameryce i Azji. Należy jednak pamiętać, że wdrożenie na poziomie operacyjnym ma charakter multilokalny. Mamy obowiązek dostosować się do lokalnej legislacji i tworzyć odrębne jednostki prawne w każdym z krajów i na każdym kontynencie. Pamiętajcie, że OVH jest jedynym podmiotem w Europie, który proponuje rozwiązania w chmurze zarówno podlegające, jak i nie podlegające ustawie Patriot Act. OVH jest jedyną firmą globalną, która umożliwia zachowanie suwerennego charakteru danych klientów. Jesteśmy alternatywą!

Moje nowe zadanie to wyznaczanie strategii i wizji OVH. Chcę zrozumieć Wasze problemy i potrzeby, aby uwzględniać je w rozwoju OVH. Chcę, abyście współtworzyli naszą strategię.

Aby te cele zrealizować, zaproponowałem tego lata Michelowi Paulin objęcie stanowiska CEO OVH. Jestem bardzo szczęśliwy, że mi zaufał i do nas dołączył. To człowiek, który jest prawdziwym przywódcą i potrafi rozwijać przedsiębiorstwa oraz zespoły, zachowując unikalny charakter firmy.

To właśnie dzięki jego obecności w OVH mogę znaleźć więcej czasu, żeby spotykać się z Wami, wsłuchać się w Wasze potrzeby i planować dalszy rozwój OVH.