OVH NEWS | AKTUALNOŚCI, INNOWACJE I TENDENCJE W IT


Najnowsze informacje o OVH
21/06/2016
Podziel się z innymi

Autor artykułu: Hugo Bonnaffé


#IoT Connit: « W Internecie rzeczy, Machine to Machine to wierzchołek góry lodowej »


Jaki jest punkt wspólny między panelem reklamowym, licznikiem wody, kompaktorem do kartonów i stacją ładującą dla samochodów elektrycznych? Na pierwszy rzut oka - żaden. Jednakże sprzęty te są coraz częściej połączone. « Dzięki czujnikom są one w stanie podawać informacje na temat ich stanu. Ułatwia to pozyskiwanie ważnych danych oraz zdalne utrzymanie sprzętu w warunkach zapewniających jego działanie », wyjaśnia Pierric Cistac, programista w firmie Connit. Sprzęty te, wdrażane masowo na całym świecie, stanowią park rzeczy połączonych « o użyteczności większej niż zegarki, bransoletki, szczoteczki do zębów czy wagi połączone, które reprezentują Internet rzeczy w wyobraźni zbiorowej » dodaje.

« Większość zastosowań trzeba dopiero wymyślić »


Stacja ładująca dla samochodów elektrycznych może podawać informacje o swoim stanie, sygnalizować wycofanie z eksploatacji. Licznik wody może zdalnie przekazywać informacje o swoim stanie, a łącząc informacje o wszystkich poziomach zużycia w danej strefie, można wykryć ewentualne straty w sieci dystrybucyjnej. Kompaktor kartonów może przekazywać informacje o poziomie wypełnienia. « Jest wiele przykładów. Większość z nich trzeba dopiero wymyślić. Nie licząc nowych usług możliwych dzięki analizie statystycznej wszystkich zebranych danych. Od danych do algorytmów, od algorytmów do "Big Data", od "Big Data" do "Machine Learning" - rozpoczęto już drogę do nowej rewolucji. »

Startup Connit ma swoją siedzibę w Labège niedaleko Tuluzy, w ramach IoT Valley. Firma ta wyspecjalizowała się w dziedzinie przemysłowego IoT i "Machine to Machine" (M2M), czyli w zdalnym monitorowaniu i kontrolowaniu urządzeń za pomocą inteligentnych aplikacji. Dawniej firma ta pracowała nad inteligentnymi licznikami. Dziś Connit zarządza różnymi projektami dla sektora przemysłowego: Odeolis/DBT - stacje ładujące dla samochodów elektrycznych firmy Nissan, Engie - liczniki elektryczne, Sogedo - liczniki wody, Tecsol - panele słoneczne... Łącznie jest to ponad 50 000 rzeczy połączonych wdrożonych na całym świecie, dla których Connit zbiera, przechowuje i przetwarza dane (około 25 milionów każdego miesiąca).« W IoT trzeba być dobrym w każdej dziedzinie: elektronika, design, programowanie, infrastruktura, organizowanie systemów... »


Projekty te wymagają zaawansowanych kompetencji na każdym poziomie, począwszy od liczników i elektroniki (sprzęt) aż do platformy zbierającej dane (oprogramowanie) wraz z przypisanymi usługami, poprzez sieci komunikacji o niskim przepływie dedykowane dla sektora IoT (Sigfox, LoRa) oraz sieć mobilną (GPRS).

« To prawdziwe wyzwanie, ponieważ trzeba być dobrym w każdej dziedzinie, w tym w projektowaniu rzeczy i interfejsów. » To z tego powodu firma Connit wybrała usługę Dedicated Cloud dla swojej platformy zbierającej i przetwarzającej dane: « Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zajmować się aspektem sprzętowym serwerów (zarządzanie i konserwacja). Jest to realizowane przez OVH. Jest to czasochłonna działalność, ale to nie w tym zakresie mamy największą wartość dodaną. Dedicated Cloud pozwala nam również na korzystanie z wysokiej dostępności (niezbędnej do przetwarzania danych, które są dostępne tylko jeden raz), z dużej wytrzymałości na obciążenie (w sieciach o niskim przepływie dane przechodzą w formie pakietów powodując nieregularne obciążenie) i z dużej skalowalności », wyjaśnia Pierric Cistac.W kierunku DBaaS TimeSeries firmy OVH


Dziś startup ten jest wspierany przez OVH w ramach programu Digital Launch Pad i rozważa możliwość skorzystania z usługi DBaaS TimeSeries, aby przekazać OVH jeszcze większy aspekt zarządzania swoją platformą i móc skupić się na swojej działalności. « W przypadku usługi DBaaS TimeSeries, OVH zarządzałoby całkowicie, i bez najmniejszej interwencji z naszej strony, obsługą wzrostu obciążenia, przestrzenią dyskową, replikacją danych, skalowalnością rdzenia naszej platformy, alertami... Nam pozostałoby zainstalowanie serwerów www naszej platformy Live M2M oraz serwerów API. Byłoby to ekstremalnie komfortowe i ekonomicznie interesujące ze względu na tryb płatności za wykorzystane zasoby. » Zaoszczędzony w ten sposób czas mógłby zostać poświęcony na zebranie jeszcze większej ilości ważnych informacji na podstawie zebranych danych. « Przykład: Opracowaliśmy rozwiązanie do monitorowania temperatury lodówek, używane przede wszystkim przez supermarkety, w celu zagwarantowania przestrzegania łańcucha chłodniczego. Wykorzystujemy dane dla potrzeb monitoringu oraz uruchamiania alertów w razie potrzeby. Moglibyśmy również na podstawie tych samych danych dostarczać informacje dotyczące wydajności sprzętu dostarczanego przez producentów urządzeń chłodniczych, jakości konserwacji oraz stanu sklepów, ponieważ w przypadku przepełnienia, lodówki są częściej otwierane i ich temperatura wzrasta... »
Prezentacja infrastruktury wdrożonej przez Connit w OVH.


Pierric Cistac, programista w firmie Connit, zaprezentował swoją aktualną infrastrukturę opartą na usłudze Dedicated Cloud oraz swoje przyszłe projekty 19 maja 2016 roku podczas OVH World Tour w Tuluzie.