VPS: FAQ techniczny, opcje i definicje

Wejdź bezpośrednio do wybranej sekcji:

FAQ VPS
Opcje dla VPS OVH i cennik

FAQ VPS

Do czego służy serwer VPS?

VPS to serwer wirtualny (Virtual Private Server), na którym można instalować strony internetowe (witryny, sklepy internetowe, treści, media,...) i / lub aplikacje, przede wszystkim aplikacje www (portale, extranet, rozwiązania współdzielone, wiki, CRM, ...).

W przeciwieństwie do hostingu pozwala on na rozdzielenie kilku aplikacji w jednej maszynie wirtualnej dedykowanej klientowi. Maszyna ta dzieli fizyczne zasoby (infrastruktury) z innymi maszynami, ale część zasobów przydzielona do tego serwera jest dedykowana.

Kto może korzystać z serwera VPS?

Każda osoba posiadająca wiedzę techniczną z tego zakresu może korzystać z serwera VPS. Przewodniki OVH pozwalają na odnalezienie odpowiedzi na pytania techniczne.

Wymagane są minimalne kompetencje w zakresie administracji (dostęp, kopiowanie plików, konfiguracja). OVH proponuje coraz więcej wersji wstępnie zainstalowanych oraz wersji z narzędziami i aplikacjami ułatwiającym zarządzanie kontenerami. W przypadku instalowania stron www na gwarantowanych zasobach ale bez opcji administrowania serwerem, OVH poleca hosting www Performance.

Ile kosztuje usługa VPS?

Wszystko zależy od wybranych parametrów oraz od zainstalowanego środowiska.

W ofercie VPS SSD, możemy zaproponować serwer VPS niedrogi i wydajny.
Można przejść na wyższą ofertę VPS.

VPS czy hosting?

Serwer VPS jest kolejnym krokiem po hostingu.

Masz więcej wolności i korzystasz z dostępu root: dostęp do serwera Apache, do PHP z możliwością modyfikowania zmiennych PHP, możliwość zainstalowania własnego certyfikatu SSL i wybranego oprogramowania: możesz więcej nie biorąc odpowiedzialności za fizyczny serwer dedykowany.

Należy jednak uważać. Na hostingu nie jesteś odpowiedzialny za proponowaną wydajność. Polegasz na udostępnionych zasobach platformy. Wybierając serwer VPS powinieneś wybrać konfigurację dostosowaną do wymagań swoich aplikacji i dostosować ją do ich rozwoju.

Jak wybrać serwer VPS?

Od 2013 roku OVH proponuje oferty hostingu www Performance, które pozwalają na połączenie zalet tych dwóch rozwiązań. Pakiety te zawierają gwarantowane zasoby i środowisko zarządzane przez OVH. Aktualnie możliwe jest instalowanie statycznych stron www lub stron wykonanych w PHP.

VPS czy serwer dedykowany? VPS czy Cloud?

Oferta VPS odpowiada większości zastosowań www dla projektów o kontrolowanym rozmiarze.

Serwer dedykowany jest zalecany, jeśli chcesz: całkowicie administrować środowiskiem; budować rozwiązania na bazie bardziej kompleksowych architektur; konfigurować elementy sieci; wdrażać zaawansowane rozwiązania nie związane z www; korzystać z dodatkowych komponentów sprzętowych (load balancer, firewall).
Klienci, których działalność szybko się rozwija i którzy potrzebują kompleksowych rozwiązań, wybiorą najpierw usługę VPS Cloud. Następnie będą mogli skorzystać z serwera dedykowanego OVH lub wybrać rozwiązania Cloud.

Jak zmienić VPS?

W panelu klienta Manager Web OVH lub z poziomuAPI VPS OVHmożna zamówić upgrade serwera VPS i tym samym uzyskać więcej zasobów.

Jak skonfigurować serwer VPS?

Wszystko zależy od systemu operacyjnego, który wybierzesz i od typu konfiguracji do wykonania.

Dla operacji bieżących: przez zdalny pulpit (zwłaszcza w przypadku systemu Windows); z poziomu linii poleceń SSH w przypadku systemu Linux; Poprzez panel administracyjny www (Plesk, Cpanel, Release 3 OVH); za pomocą rozwiązań zainstalowanych na serwerze (na przykład: CMS).
W przypadku ważnych zmian, zmiany oferty VPS, konfiguracji hasła i uprawnień, dodanie opcji: Za pomocą API RESTful OVH lub panelu klienta WEB.
Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź nasze przewodniki dotyczące oferty VPS OVH.

Jaki jest czas aktywacji serwera VPS?

Czas realizacji zamówienia to średnio kilka minut od momentu otrzymania płatności. Realizacja zamówień, które muszą zostać ręcznie sprawdzone, może trwać dłużej.

Gdzie znajdują się serwery VPS?

Serwery są instalowane w naszych serwerowniach.

Dla każdej oferty proponujemy 3 lokalizacje do wyboru: we Francji (Roubaix lub Strasburg) lub w Ameryce Północnej (Beauharnois).

Ile serwerów VPS jest instalowanych na jednym serwerze?

W zależności od wydajności serwera i rozmiaru serwerów VPS, które zawiera, vHost OVH (zbiór kilkudziesięciu w pełni redundantnych dużych serwerów) może zawierać kilka tysięcy serwerów VPS.

Przywiązujemy dużą wagę do płynności każdego serwera VPS, zgodnie z naszym zobowiązaniem zasobów gwarantowanych.

Czy na serwerze VPS można instalować treści dla dorosłych?

Tak, jeśli treści są zgodne z prawem i nie są dostępne dla osób niepełnoletnich.

Podczas składania zamówienia klient akceptuje regulamin usługi VPS, w którym jest informowany o odpowiedzialności i zobowiązaniach związanych z zamieszczanymi treściami.

W jaki sposób przenieść treści z hostingu na VPS?

Dane i aplikacje należy samodzielnie przenieść na serwer VPS. Dotyczy to również konfiguracji domeny (konfiguracja DNS).

W jaki sposób przenieść dane z serwera VPS na inny serwer VPS?

W procesie zmiany oferty serwera VPS, wszystkie dane umieszczone w usłudze są przenoszone automatycznie, bez przerw w jej działaniu. Zmieniając ofertę VPS Cloud możesz również wybrać pomiędzy opcją zwiększenia rozmiaru lub utworzenia nowej partycji. Po zakończeniu procesu migracji usługi dane z jej podsumowaniem są przesyłane w wiadomości e-mail.

Uwaga, upgrade jest możliwy tylko w ramach tej samej gamy serwerów VPS (na przykład z usługi Cloud na Cloud). Wybór innej migracji wiąże się z zamówieniem nowego serwera VPS i z ręcznym przeniesieniem danych.

Czy można podzielić serwer VPS?

Tak, na serwerze VPS możesz zainstalować kilka stron lub kilka projektów swoich klientów (przydzielając każdemu prywatną przestrzeń o wybranym rozmiarze).

Możesz samodzielnie podzielić przestrzeń dyskową serwera.

W uproszczeniu wykonywania tych operacji może pomóc instalacja panelu administracyjnego. Jeśli wybierzesz serwer VPS Cloud, możesz skorzystać z darmowej licencji Odin Plesk Panel dla 10 domen.

Do czego służy panel klienta WEB?

W panelu klienta OVH możesz zarządzać serwerem VPS: możesz wykonać restart, zamówić dodatkowe opcje, uzyskać informacje o serwerze.

W każdym momencie możesz wykonać reinstalację serwera wybierającjedną z dostępnych dystrybucji.

Do czego służy API VPS?

API RESTful VPS jest uzupełnieniem panelu klienta WEB. Funkcja ta pozwala na wykonywanie operacji takich jak restart, reinstalacja, zmiana kontaktów usługi, zamawianie opcji, upgrade, itp.

Czy serwer VPS dysponuje dedykowanym adresem IP?

Każdy serwer VPS dysponuje jednym dedykowanym adresem IPv4.

Możesz zamówić dla swojego serwera VPS do 16 adresów IPv4 lokalizowanych geograficznie (zobacz opcje VPS OVH).

Czym jest SLA na serwerze VPS?

SLA to zobowiązanie OVH dotyczące dostępności usługi (poza przewidzianymi i zaplanowanymi operacjami konserwacyjnymi).

Platforma VPS korzysta z niezawodnej stabilności i dostępności. Jeśli dzierżawisz jeden z naszych serwerów wirtualnych, gwarantujemy ciągłość usługi.

W przypadku niedotrzymania zobowiązań przyznajemy rekompensatę w postaci 5% miesięcznego abonamentu za godzinę opóźnienia z ograniczeniem do 100% kwoty miesięcznego abonamentu za usługę.

Usługa ta dotyczy tylko oferty VPS Cloud.

Do czego służy tryb Rescue OVH?

W przypadku problemów możesz interweniować na swoim serwerze VPS Cloud, nawet jeśli problem znajduje się na poziomie dysku systemowego.

Tryb Rescue pozwala na uruchomienie maszyny na systemie, który nie znajduje się na dysku lokalnym. Możesz więc wykonać operacje naprawcze i zrestartować serwer do normalnego trybu.

Uwaga, tryb ten może zostać uruchomiony tylko przez pomoc OVH. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się ze szczegółowym przewodnikiem.

Czym jest dostęp KVM?

Tryb ten pozwala na dostęp do BIOSu serwera VPS poprzez zabezpieczone połączenie.

Jak skonfigurować serwery DNS na serwerze VPS?

Aby skonfigurować serwery DNS domeny, zaloguj się do panelu klienta Web OVH.

Aby skonfigurować strefę DNS, skorzystaj z linii poleceń, jeśli korzystasz z Linuksa, w przeciwnym razie będziesz dysponował interfejsem graficznym.

Jak zmienić system operacyjny na serwerze VPS?

W każdej chwili możesz zmienić system operacyjny serwera VPS z poziomu API OVH lub panelu klienta WEB.

Funkcjonalność ta jest całkowicie darmowa. W przypadku serwera VPS Cloud możesz wybrać instalację Windows lub przejście Linux > Windows (opcjonalnie).

Uwaga, przed reinstalacją wykonaj kopię zapasową danych.

Czy w ofercie VPS jest zawarta nazwa domeny lub usługa e-mail?

Nie, ale możesz zamówić taką usługę w panelu klienta WEB.

Jak przebiega upgrade serwerów VPS?

Zasoby serwera VPS można zwiększyć zamawiając przejście na wyższą ofertę serwera z tej samej gamy bezpośrednio w panelu klienta.
System (system operacyjny, oprogramowanie, ustawienia) jest zachowywany. Należy tylko skonfigurować partycje dysku serwera VPS. Operacja jest wykonywana automatycznie i trwa kilka minut.

Czas, który pozostał na starym serwerze VPS jest brany pod uwagę podczas przejścia na wyższą ofertę.

Jakie zastosowania są dozwolone na serwerze VPS? Czy serwer VPS może zostać odłączony, jeśli wykorzystam zbyt dużo zasobów?

Na serwerze VPS można instalować wybrane oprogramowanie zgodne z prawem i naszym regulaminem. Dysponujesz własnymi zasobami (procesor, RAM, dysk) w ramach współdzielonych hostów.

Zgodnie z regulaminem usługi zastrzegamy sobie prawo do zawieszenia serwera VPS, jeśli stanowi on zagrożenie dla stabilności infrastruktury. Intensywne i stałe wykorzystanie CPU na serwerach VPS może spowodować rozpoczęcie tej procedury.

Serwery VPS SSD są dostępne w dwóch miejscach na waszej stronie. Które wybrać?

Serwery VPS SSD są dostępne w kategorii VPS i jako instancje w kategorii Cloud OVH.

W obu kategoriach usługi te mają takie same parametry i są umieszczone na tych samych infrastrukturach. Klasyczne serwery VPS zostały przygotowane z myślą o prostym korzystaniu z niezależnej maszyny z licznymi dystrybucjami, panelem klienta i prostym modelem płatności. Bardziej zaawansowani użytkownicy wybiorą ofertę public cloud, która pozwala na zbudowanie infrastruktury składającej się z kilku maszyn i na zarządzanie skalowalnością horyzontalną dzięki dwóm rodzajom abonamentu (za godzinę i w trybie miesięcznym) oraz dzięki API Openstack.

W obu przypadkach w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć moc maszyny. Wkrótce będziesz mógł również zintegrować niezależny serwer VPS ze swoimi projektami Cloud.

Opcje VPS OVH

Dodatkowa przestrzeń: Czy muszę przejść na wyższą ofertę VPS?

Nie, możesz zamówić dodatkową przestrzeń dyskową. Więcej informacji

Czy mogę dodać dodatkowe adresy IP do mojego serwera VPS?

VPS Cloud to profesjonalna wirtualna maszyna. Chcesz przypisać indywidualny adres IP do jednej ze swoich stron, chcesz zwiększyć bezpieczeństwo korzystając z certyfikatu SSL?

Oferta VPS pozwala na korzystanie z 17 adresów IP na serwer.

Cena:
8 PLN Netto / IP (10 PLN brutto) tylko podczas instalacji.

Jak działa Snapshot?

Snapshot to « zdjęcie» serwera z danej chwili.

Wyobraźmy sobie, że musisz wykonać na serwerze trudną aktualizację.
Przed rozpoczęciem wykonaj snapshot: jeśli operacja się nie uda, będziesz mógł z niego skorzystać, aby przywrócić konfigurację.

Cena:
11,96 PLN Netto / m-c (14,71 PLN brutto) dla VPS SSD
19,99 PLN Netto / m-c (24,59 PLN brutto) dla VPS Cloud

Do czego służy Backup Storage (opcja dostępna tylko dla VPS Cloud)?

Opcja ta to przestrzeń do archiwizacji, na którą można przenosić dane, parametry i konfiguracje. Z przestrzenią tą można się łączyć za pomocą różnych protokołów takich jak: FTP, NFS i CIFS.

Cena:
19,99 PLN Netto / m-c (24,59 PLN brutto)

Do czego służy panel administracyjny (Plesk / Cpanel / Release 3 OVH)?

Plesk & CPanel to panele administracyjne serwera do zastosowań www.

Aplikacje te to interfejs, który pozwala na łatwe administrowanie wieloma stronami internetowymi i usługami przypisanymi do serwera, bez posiadania wiedzy technicznej.

OVH proponuje zamówienie licencji niezbędnych dla tych rozwiązań. Oferujemy również licencję Odin Plesk dla 10 domen na serwerach VPS Cloud.

Do czego służy zautomatyzowany Backup (tylko w ofercie VPS Cloud)?

Nie chcesz utracić ważnych danych? OVH udostępnia opcję automatycznego backupu, przygotowaną do zarządzania kopiami zapasowymi przez KVM | OpenStack, która pozwala na autonomię i na zarządzanie archiwami w sposób zautomatyzowany przez 14 dni.

Cena:
31,96 PLN Netto / m-c (39,31 PLN brutto)