Definicje, opcje i najczęściej zadawane pytania techniczne

FAQ VPS

Do czego służy serwer VPS?

VPS to serwer wirtualny (Virtual Private Server), na którym można instalować strony internetowe (witryny, sklepy internetowe, treści...) i / lub aplikacje, przede wszystkim aplikacje WWW (portale wewnątrzfirmowe, rozwiązania współdzielone, wiki, CRM, ...).

W przeciwieństwie do hostingu, VPS umożliwia odizolowanie od siebie kilku aplikacji utrzymywanych na jednej wirtualnej maszynie, która należy do jednego klienta. Wirtualna maszyna (VPS) dzieli fizyczne zasoby infrastruktury z innymi serwerami VPS, ale część zasobów przydzielona do tego serwera jest dedykowana.

Kto może korzystać z serwera VPS?

Każda osoba posiadająca wiedzę techniczną z tego zakresu może korzystać z serwera VPS. Przewodniki OVH pozwalają na odnalezienie odpowiedzi na pytania techniczne.

Wymagane są minimalne kompetencje w zakresie administracji (dostęp, kopiowanie plików, konfiguracja). OVH proponuje coraz więcej wersji wstępnie zainstalowanych oraz wersji z narzędziami i aplikacjami ułatwiającym zarządzanie kontenerami. W przypadku instalowania stron WWW wymagających gwarantowanych zasobów, ale bez konieczności samodzielnego administrowania serwerem, OVH poleca hosting Performance.

Ile kosztuje serwer VPS?

Wszystko zależy od wybranych parametrów oraz od zainstalowanego środowiska.

W ofercie VPS SSD, możemy zaproponować serwer VPS niedrogi i wydajny.
Można przejść na wyższy model VPS.

VPS czy hosting?

Serwer VPS jest kolejnym krokiem po hostingu.

Masz więcej wolności i korzystasz z dostępu root: dostęp do serwera Apache, do PHP z możliwością modyfikowania zmiennych PHP, możliwość zainstalowania własnego certyfikatu SSL i wybranego oprogramowania: możesz więcej nie biorąc odpowiedzialności za fizyczny serwer dedykowany.

Należy jednak uważać. Na hostingu nie jesteś odpowiedzialny za wydajność. Polegasz na udostępnionych zasobach platformy. Wybierając serwer VPS powinieneś wybrać konfigurację dostosowaną do wymagań swoich aplikacji i dostosować ją do ich rozwoju.

Jak wybrać serwer VPS?

Od 2013 roku OVH proponuje oferty hostingu WWW Performance, które pozwalają na połączenie zalet tych dwóch rozwiązań. Pakiety te zawierają gwarantowane zasoby i środowisko zarządzane przez OVH. Aktualnie możliwe jest instalowanie statycznych stron WWW lub stron wykonanych w PHP.

VPS czy serwer dedykowany? VPS czy Cloud?

Oferta VPS odpowiada większości zastosowań WWW dla projektów o kontrolowanym rozmiarze.

Serwer dedykowany jest zalecany, jeśli chcesz: całkowicie administrować środowiskiem; budować rozwiązania na bazie bardziej kompleksowych architektur; konfigurować elementy sieci; wdrażać zaawansowane rozwiązania nie związane z WWW; korzystać z dodatkowych komponentów sprzętowych (load balancer, firewall).
Klienci, których działalność szybko się rozwija i którzy potrzebują kompleksowych rozwiązań, wybiorą najpierw usługę VPS Cloud. Następnie będą mogli skorzystać z serwera dedykowanego OVH lub wybrać rozwiązania Cloud.

Jak zmienić VPS?

W panelu klienta lub z poziomu API VPS OVH można zamówić zmianę modelu serwera VPS na wyższy i tym samym uzyskać więcej zasobów.

Jak skonfigurować serwer VPS?

Wszystko zależy od systemu operacyjnego, który wybierzesz i od typu konfiguracji do wykonania.

Codziennie operacje możesz wykonać: przez zdalny pulpit (zwłaszcza w przypadku systemu Windows); z poziomu linii poleceń SSH w przypadku systemu Linux; Poprzez interfejs webowy (Plesk, Cpanel, Release 3 OVH); za pomocą rozwiązań zainstalowanych na serwerze (na przykład: CMS).
W przypadku ważnych zmian, takich jak zmiany oferty VPS, zmiana hasła i uprawnień oraz zamówienie dodatkowej opcji, operację można wykonać: przez API RESTful OVH lub w panelu klienta.
Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź nasze przewodniki dotyczące oferty VPS OVH.

Jaki jest czas aktywacji serwera VPS?

Czas realizacji zamówienia to średnio kilka minut od momentu otrzymania płatności. Realizacja zamówień, które muszą zostać ręcznie sprawdzone może trwać dłużej.

Gdzie zlokalizowane są serwery VPS?

Serwery są hostowane w naszych centrach danych.

Serwery VPS Cloud są dostępne w centrach danych we Francji (Roubaix lub Strasburg) oraz w Ameryce Północnej (Beauharnois). Serwery VPS SSD są dostępne w tych samych 3 lokalizacjach, a dodatkowo od niedawna także w Polsce (centrum danych w Warszawie).

Ile serwerów VPS jest instalowanych na jednym serwerze?

W zależności od wydajności serwera i rozmiaru serwerów VPS, które zawiera, vHost OVH (zbiór kilkudziesięciu w pełni redundantnych dużych serwerów) może zawierać kilka tysięcy serwerów VPS.

Przywiązujemy dużą wagę do płynności działania każdego serwera VPS, zgodnie z naszym zobowiązaniem zasobów gwarantowanych.

Czy na serwerze VPS można instalować treści dla dorosłych?

Tak, jeśli treści są zgodne z prawem i nie są dostępne dla osób niepełnoletnich.

Podczas składania zamówienia klient akceptuje regulamin usługi VPS, w którym jest informowany o odpowiedzialności i zobowiązaniach związanych z zamieszczanymi treściami.

W jaki sposób przenieść treści z hostingu na VPS?

Dane i aplikacje należy samodzielnie przenieść na serwer VPS. Dotyczy to również konfiguracji domeny (konfiguracja DNS).

W jaki sposób przenieść dane z serwera VPS na inny serwer VPS?

W procesie zmiany oferty serwera VPS, wszystkie dane umieszczone w usłudze są przenoszone automatycznie, bez przerw w jej działaniu. Zmieniając ofertę VPS Cloud możesz również wybrać pomiędzy opcją zwiększenia rozmiaru lub utworzenia nowej partycji. Po zakończeniu procesu migracji usługi dane z jej podsumowaniem są przesyłane w wiadomości e-mail.

Uwaga: zmiana oferty na wyższą jest możliwa tylko w ramach tej samej gamy serwerów VPS (na przykład z usługi VPS Cloud 1 na VPS Cloud 2). Zmiana pomiędzy ofertami wiąże się z zamówieniem nowego serwera VPS i z ręcznym przeniesieniem danych.

Czy można podzielić serwer VPS?

Tak, na serwerze VPS możesz zainstalować kilka stron lub kilka projektów swoich klientów (przydzielając każdemu prywatną przestrzeń o wybranym rozmiarze).

Możesz samodzielnie podzielić przestrzeń dyskową serwera.

W uproszczeniu wykonywania tych operacji może pomóc instalacja panelu administracyjnego. Jeśli wybierzesz serwer VPS Cloud, możesz skorzystać z darmowej licencji Odin Plesk Panel dla 10 domen.

Jakie operacje mogę wykonać w panelu klienta?

W panelu klienta OVH możesz zarządzać serwerem VPS: możesz wykonać restart, zamówić dodatkowe opcje, uzyskać informacje o serwerze.

W każdym momencie możesz wykonać reinstalację serwera wybierając jedną z dostępnych dystrybucji.

Do czego służy API VPS?

API RESTful VPS jest narzędziem poszerzającym możliwości panelu klienta. API pozwala na wykonywanie operacji takich jak restart, reinstalacja, zmiana kontaktów usługi, zamawianie opcji, upgrade, itp.

Czy serwer VPS dysponuje dedykowanym adresem IP?

Każdy serwer VPS dysponuje jednym dedykowanym adresem IPv4.

Możesz zamówić dla swojego serwera VPS do 16 adresów IPv4 lokalizowanych geograficznie (zobacz opcje VPS OVH).

Jakie jest SLA dla serwera VPS?

SLA to zobowiązanie OVH dotyczące dostępności usługi. Nie dotyczy ono zaplanowanych operacji konserwacji i modernizacji infrastruktury.

Platforma VPS korzysta z niezawodnej stabilności i dostępności. Jeśli dzierżawisz jeden z naszych serwerów wirtualnych, gwarantujemy ciągłość usługi.

W przypadku niedotrzymania zobowiązań przyznajemy rekompensatę w postaci 5% miesięcznego abonamentu za godzinę opóźnienia z ograniczeniem do 100% kwoty miesięcznego abonamentu za usługę.

SLA dotyczy tylko modeli VPS Cloud.

Do czego służy tryb Rescue OVH?

W przypadku problemów możesz interweniować na swoim serwerze VPS Cloud, nawet jeśli wymagana jest ingerencja na poziomie dysku systemowego.

Tryb Rescue pozwala na uruchomienie maszyny na systemie, który nie znajduje się na dysku lokalnym. Możesz więc wykonać operacje naprawcze i zrestartować serwer do normalnego trybu.

Tryb ten może zostać uruchomiony tylko przez pracowników OVH. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się ze szczegółowym przewodnikiem.

Do czego służy dostęp KVM?

Tryb ten pozwala na dostęp do BIOSu serwera VPS poprzez zabezpieczone połączenie. Jest on przydatny w przypadku problemu z serwerem lub konieczności wprowadzenia zaawansowanych zmian na serwerze.

Jak skonfigurować serwery DNS na serwerze VPS?

Aby skonfigurować serwery DNS domeny, zaloguj się do panelu klienta OVH.

Aby skonfigurować strefę DNS, skorzystaj z linii poleceń, jeśli korzystasz z Linuksa. W pozostałych przypadkach będziesz dysponował interfejsem graficznym do zarządzania konfiguracją.

Jak zmienić system operacyjny na serwerze VPS?

W każdej chwili możesz zmienić system operacyjny serwera VPS z poziomu API OVH lub panelu klienta w sekcji WWW.

Funkcjonalność ta jest całkowicie darmowa. W przypadku serwera VPS Cloud możesz wybrać instalację Windows lub zmianę z Linux na Windows (opcjonalnie).

Uwaga: przed reinstalacją wykonaj kopię zapasową danych.

Czy w ramach usługi VPS otrzymuję nazwę domeny lub konto e-mail?

Nie, ale możesz zamówić taką usługę w panelu klienta, w sekcji WWW.

Jak przebiega zmiana oferty dla serwera VPS?

Zasoby serwera VPS można zwiększyć zamawiając przejście na wyższą ofertę serwera z tej samej gamy bezpośrednio w panelu klienta.
Cały system (OS, oprogramowanie, ustawienia) jest zachowywany. Należy tylko skonfigurować partycje dysku serwera VPS. Operacja jest wykonywana automatycznie i trwa kilka minut.

Niewykorzystany okres, który pozostał na starym serwerze VPS jest brany pod uwagę podczas przejścia na wyższą ofertę.

Jakie zastosowania są dozwolone na serwerze VPS? Czy serwer VPS może zostać odłączony, jeśli wykorzystam zbyt dużo zasobów?

Na serwerze VPS można instalować wybrane oprogramowanie zgodne z prawem i naszym regulaminem. Dysponujesz własnymi zasobami (procesor, RAM, dysk) w ramach współdzielonych hostów.

Zgodnie z regulaminem usługi zastrzegamy sobie prawo do zawieszenia serwera VPS, jeśli stanowi on zagrożenie dla stabilności infrastruktury. Intensywne i stałe wykorzystanie CPU na serwerach VPS może spowodować rozpoczęcie tej procedury.

VPS SSD jest dostępny w dwóch miejscach na waszej stronie. Który powinienem wybrać?

Serwery VPS SSD są dostępne w kategorii VPS i jako instancje w rozwiązaniu Public Cloud OVH.

W obu kategoriach usługi te mają takie same parametry i są umieszczone na tych samych infrastrukturach. Klasyczne serwery VPS zostały przygotowane z myślą o prostym korzystaniu z niezależnej maszyny z licznymi dystrybucjami, panelem klienta i prostym modelem płatności. Bardziej zaawansowani użytkownicy wybiorą ofertę Public Cloud, która pozwala na zbudowanie infrastruktury składającej się z kilku maszyn i na zarządzanie skalowalnością horyzontalną dzięki dwóm rodzajom abonamentu (za godzinę i w trybie miesięcznym) oraz dzięki API OpenStack.

W obu przypadkach w każdej chwili będziesz mógł zwiększyć moc maszyny. Wkrótce będziesz mógł również zintegrować niezależny serwer VPS ze swoimi projektami Cloud.

Czy usługę VPS można przenosić między różnymi centrami danych (na przykład z centrum danych we Francji do centrum danych w Polsce)?

Funkcja ta nie jest aktualnie dostępna. Nie można przenieść ani skopiować usługi VPS do innego centrum danych. Można wykupić nową usługę VPS w nowej lokalizacji i samodzielnie przenieść na nią dane z aktualnego serwera. Nowy VPS będzie miał inną adresację IP.

Opcje VPS OVH

Dodatkowa przestrzeń: Czy muszę przejść na wyższą ofertę VPS?

Nie, możesz zamówić dodatkową przestrzeń dyskową bez konieczności zmiany oferty. Poznaj naszych klientów

Czy mogę dodać dodatkowe adresy IP do mojego serwera VPS?

VPS Cloud to profesjonalna wirtualna maszyna. Czy potrzebujesz przypisać indywidualny adres IP do jednej ze swoich stron lub chciałbyś zwiększyć bezpieczeństwo korzystając z certyfikatu SSL?

Usługa VPS umożliwia skorzystanie z 17 adresów IP na serwer.

Cena:
8 PLN netto / IP (10 PLN brutto) tylko podczas instalacji.

Jak działa Snapshot?

Snapshot, inaczej migawka to «zdjęcie» serwera z danej chwili.

Wyobraźmy sobie, że musisz wykonać na serwerze trudną aktualizację.
Przed rozpoczęciem wykonaj snapshot/migawkę: jeśli operacja się nie uda, będziesz mógł z niego skorzystać, aby przywrócić konfigurację.

Cena:
11,96 PLN netto / m-c (14,71 PLN brutto) dla VPS SSD
19,99 PLN netto / m-c (24,59 PLN brutto) dla VPS Cloud

Do czego służy Backup Storage (opcja dostępna tylko dla VPS Cloud)?

Opcja ta to przestrzeń do archiwizacji, na którą można przenosić dane, treści i pliki konfiguracyjne. Z przestrzenią tą można się łączyć za pomocą różnych protokołów takich jak: FTP, NFS i CIFS.

Cena:
19,99 PLN netto / m-c (24,59 PLN brutto)

Do czego służy panel administracyjny (Plesk / Cpanel / Release 3 OVH)?

Plesk & CPanel to panele administracyjne serwera do zastosowań WWW.

Aplikacje te to interfejs, który pozwala na łatwe administrowanie wieloma stronami internetowymi i usługami przypisanymi do serwera, bez posiadania wiedzy technicznej.

OVH proponuje zamówienie licencji niezbędnych dla tych rozwiązań. Oferujemy również licencję Odin Plesk dla 10 domen na serwerach VPS Cloud.

Do czego służy zautomatyzowany Backup (tylko w ofercie VPS Cloud)?

Nie chcesz utracić ważnych danych? OVH udostępnia opcję automatycznego backupu, przygotowaną do zarządzania kopiami zapasowymi przez KVM | OpenStack, która pozwala na autonomię i na zarządzanie archiwami w sposób zautomatyzowany przez 14 dni.

Cena:
31,96 PLN netto / m-c (39,31 PLN brutto)