ČeskoDeutschlandEspañaFranceSuomiIrelandItaliaLietuvaNederlandPortugalUnited Kingdom
Canada [EN]Canada [FR]USA
AustraliaAsiaSingapour

OVHcloud wspiera firmę IMAGIFY







Dzięki usłudze Public Cloud od OVHcloud Imagify optymalizuje rozmiar obrazów na Twoich stronach WWW.

W 2010 roku średni rozmiar strony WWW był na poziomie 600 KB. W 2016 roku średni rozmiar osiągnął rozmiar gry wideo Doom z 1993 roku, czyli 2,3 MB*. Jest to znaczny wzrost, który jest problematyczny: jeśli rozmiar stron będzie wzrastał szybciej niż prędkość połączenia (zwłaszcza w przypadku terminali mobilnych, z których w większości korzystamy przeglądając Internet), Internet będzie działał coraz wolniej.
Obrazy stanowią 62% rozmiaru strony WWW. To właśnie obrazami postanowiła zająć się firma Imagify. Opowiada o tym współzałożyciel startupu - Jean-Baptiste Marchand-Arvier.



Rozmiar stron wzrasta, ponieważ strony internetowe są coraz ładniejsze, ich zawartość jest coraz bogatsza. Średnia przepustowość łącza internetowego również wzrasta. W czym więc tkwi problem?




Obrazy w 50% odpowiedzialne za czas ładowania się strony.

Z jednej strony wzrost prędkości łącza nie jest proporcjonalny do wzrostu średniego rozmiaru strony WWW. Z drugiej strony istnieją duże rozbieżności dotyczące dostępu do Internetu: światłowód i łącze 4G nie są jeszcze dostępne wszędzie. Wiemy też, że wolne działanie strony internetowej jest bardzo niekorzystne, ponieważ wyszukiwarka Google bierze je pod uwagę w procesie pozycjonowania, a użytkownicy są również bezkompromisowi. Większość z nich opuszcza stronę po kilku sekundach ładowania. Jeśli posiadasz sklep internetowy, ma to wpływ na Twoje obroty.






Niektóre firmy wiedzą, jak ważne jest optymalizowanie strony internetowej. Potwierdzeniem tego jest sukces pierwszego projektu naszego zespołu, wtyczki WordPress WP Rocket wykorzystanej przez ponad 100 000 stron. Niestety zmniejszenie rozmiaru obrazów jest często skomplikowane. Z natury są to pliki ciężkie i trudno jest wykonywać na nich operacje: często obrazy nie mają prawidłowych wymiarów, nie są zapisane w optymalnym formacie, są nieprawidłowo skompresowane lub nie są wcale. Należy powiedzieć, że przed Imagify istniało niewiele rozwiązań do ułatwiania i automatyzacji tego typu operacji.




Imagify: optymalizacja obrazów w modelu SaaS

Nasze rozwiązanie ma formę aplikacji WWW. Jest to usługa optymalizacji obrazów w trybie SaaS dla różnych platform i jest ona bardzo prosta w użytkowaniu. Użytkownik wybiera jeden z trzech poziomów kompresji: normalny, agresywny i ultra. Jeśli to konieczne, można również zmienić rozmiar obrazu. Po kilku sekundach użytkownik pobiera zoptymalizowany obraz.






Zmiany na obrazku są rzadko widoczne gołym okiem, nawet w przypadku tak zwanej kompresji stratnej. Można zmniejszyć rozmiar obrazu aż do 80%. W przyszłości zaproponujemy nowe funkcjonalności: na przykład automatyczne wykrywanie formatu, który jest najbardziej oszczędny dla obrazu (często używane są formaty .png, podczas gdy dzięki formatowi .jpeg można by uzyskać mniejszy rozmiar dla wizualizacji bez transparentnego tła). Inną funkcjonalnością będzie integracja nowego formatu rozwijanego dla obrazów przez Google, czyli formatu WebP. Z usługi można korzystać przez nasze API, można ją zintegrować z istniejącym CMS-em lub korzystać z niej za pomocą skryptów do automatycznego przetwarzania. Przygotowaliśmy również odpowiednią wtyczkę WordPress.






Wydajność, skalowalność i elastyczność: powody wyboru usługi Public Cloud

Rozwiązanie to jest owocem roku badań. Część naszej pracy polegała na zdefiniowaniu infrastruktury, na której moglibyśmy zainstalować nasz projekt, łączącej wydajność i skuteczność ekonomiczną. Musieliśmy zacząć od niewielkich zasobów, z opcją szybkiego wzrostu, czyli skalowalności. Ale to nie wszystko: w przypadku naszej usługi pojawiają się nieregularne i nieprzewidywalne wzrosty obciążenia. Potrzebowaliśmy więc elastyczności, możliwości szybkiego dodawania zasobów niezbędnych do wykonywania operacji i płatności tylko za wykorzystane zasoby.




Oferta Public Cloud od OVHcloud, której pojawienie się zbiegło się z uruchomieniem naszego projektu, pasowała idealnie do naszego zapotrzebowania. Udział w OVHcloud Startup Program pozwala nam na korzystanie z budżetu, który otrzymaliśmy w ramach programu i zmniejszenie kosztów infrastruktury w czasie wprowadzania na rynek naszego rozwiązania. Korzystamy również ze wsparcia w ulepszaniu naszej platformy.




Odwiedź stronę internetową imagify.io

Zobacz film z prezentacją firmy Imagify podczas wydarzenia OVHcloud World Tour w Lyonie w 2016 roku


* Źródło: Praca opublikowana przez firmę Radware w 2013 roku i artykuł "The Average Webpage Is Now the Size of the Original Doom", opublikowany na stronie Wired.com 23 kwietnia 2016 roku.






Masz startup?


Zarejestruj się


Zarejestruj się