ČeskoDeutschlandEspañaFranceSuomiIrelandItaliaLietuvaNederlandPortugalUnited Kingdom
Canada [EN]Canada [FR]USA
AustraliaAsiaSingapour

OVHcloud wspiera EFFIPILOTDzięki usługom OVHcloud EFFIPILOT zmniejsza zużycie energii w budynkach usługowych

Wywiad z Cyrilem Dubus, współzałożycielem i dyrektorem technicznym startupu wspieranego w ramach OVHcloud Startup Program.
Oświetlone budynki biurowe w środku nowy - niestety to częste zjawisko. Co więcej, są jeszcze gorsze sytuacje. Przez większość czasu niewynajmowane biura są nie tylko oświetlone, ale także ogrzewane i klimatyzowane latem. Podczas gdy technologie „smart home” szybko stają się rzeczywistością, ich odpowiednik w budynkach usługowych, czyli „smart building”, jest jeszcze w powijakach. Od kilku lat budynki te są wyposażone w zintegorwane systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, które pozwalają dostawcom na wykonywanie zdalnej diagnostyki. Wiele z tych sprzętów łączy się jeszcze przez RTC. Dysponują one tak niewielką ilością pamięci RAM, że mogą na nich działać jednocześnie tylko trzy programy. Są one także słabo zabezpieczone, więc zarządcy budynków wolą je odłączyć, żeby ograniczyć potencjalne ryzyko! W rezultacie, aby osiągnąć komfortową temperaturę przed pojawieniem się w biurze pierwszych pracowników, często zostawia się ogrzewanie włączone na noc, w weekendy i w święta. We Francji budynki usługowe wykorzystują 40% energii elektrycznej całego kraju. Jest to liczba zdumiewająca w kontekście aktualnej walki z ociepleniem klimatycznym.
Wraz z dwoma kolegami ze szkoły, już w 2009 roku stwierdziliśmy, że możemy coś osiągnąć w tej dziedzinie. Doszliśmy do wniosku, że należały zmienić technologie niskiego poziomu zainstalowane w budynkach, wspierając je algorytmicznym przetwarzaniem danych w chmurze. Każdy z nas kontynuował studia inżynierskie w dziedzinach, które się uzupełniały: systemy ogrzewania, ogrzewanie budynków i informatyka w moim przypadku. Założyliśmy firmę: effiPilot. Nasze rozwiązanie dostępne w trybie SaaS łączy się z systemami istniejącymi w budynkach (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, liczniki energii, gazu, prądu, wody), w celu pobrania dostępnych danych i przesłania ich na naszą platformę zainstalowaną w OVHcloud. Dane te (około 20 milionów/miesiąc/budynek) są przetwarzane za pomocą algorytmów (przygotowywanych we współpracy z firmami INRIA i CEA), w celu przygotowania najlepszych strategii dotyczących ogrzewania/klimatyzacji. Strategie te są wprowadzane do systemów w budynkach. Bierzemy pod uwagę czynniki zewnętrzne, takie jak prognoza pogody, nasłonecznienie (które może mieć wpływ na odczuwalną temperaturę, niezależnie od rzeczywistej temperatury) czy też ceny dostawców energii w różnych porach dnia, jak również obłożenie budynku, aby ograniczyć zużycie energii i zwiększyć komfort użytkowników. Średnio udaje nam się uzyskać oszczędności na poziomie co najmniej 20%.


Zarządzamy dziś 200 000 m2 budynków dla firm takich jak BNP Paribas Real Estate, Sergic, Vinci Construction, Rabot Dutilleul, Castorama, Decathlon... Potencjał jest ogromny: budynki usługowe we Francji to dziś 921 milionów m2. Nasz rozwój, szybszy niż przewidywaliśmy i wspierany z kilku źródeł finansowania, pozwolił nam na zbudowanie zespołu, który liczy dziś 10 osób. Dzięki temu możemy również gruntownie zweryfikować infrastrukturę uruchomioną w OVHcloud, która służy do przetwarzania dużej ilości danych.

Dzięki OVHcloud Startup Program, do którego niedawno dołączyliśmy, korzystamy z budżetu na infrastrukturę oraz ze wsparcia technicznego. Dzięki temu zbudowaliśmy skalowalną platformę, która łączy moc serwerów dedykowanych (dla głównej bazy danych) i elastyczność instancji Public Cloud (do wykonywania asynchronicznych obliczeń, przetwarzania logów, obsługi IHM, naszych serwerów API oraz serwerów z naszego łańcucha stałej integracji).

Masz startup?


Zarejestruj się


Zarejestruj się