OVH liderem niezależnego rankingu Cloud Spectator w sektorze usług Public Cloud

Celem badania jest wsparcie przedsiębiorców w procesie wyboru dostawcy IaaS. Oferty cloud, prezentujące z pozoru te same usługi, różnią się znacząco. Stosowane technologie przekładają się na rozbieżności, które np. w odniesieniu do wydajności, mogą być aż dwukrotne.

Wydajność usług oraz konkurencyjne ceny zapewniły OVH pierwsze miejsce w Europie oraz drugie w Ameryce Północnej wśród dostawców chmury publicznej. Co ważne, firma po raz pierwszy wzięła udział w rankingu, wyprzedzając amerykańskich gigantów.

Cloud Spectator to amerykańska agencja z siedzibą w Bostonie, specjalizująca się w analizie porównawczej ofert chmurowych. Najnowsza publikacja Top 10 Cloud IaaS Providers Benchmark Report prezentuje listę liderów w sektorze Infrastructure-as-a-Service (IaaS) oferujących najlepszą relację wydajności do ceny.

Składowymi oceny CloudSpecs Value Score™ są kryteria uwzględniające wydajność i stabilność procesorów, storage’u blokowego oraz pamięci, testowanych na czterech instancjach różnych rozmiarów. Wynik badania obrazuje rzeczywistą wydajność sprawdzanej maszyny.

Usługa Public Cloud OVH znalazła się na czele klasyfikacji przed dostawcami zza Oceanu, takimi jak: Rackspace, Google, Microsoft Azure, Digital Ocean czy AWS. Wynik rankingu pokazuje, że Public Cloud OVH jest korzystniejszym wyborem dla biznesu pod względem wydajności, jak i cen.
Tak wysoka ocena niezależnej agencji benchmarkowej jest rezultatem innowacyjnego modelu biznesowego OVH, łączącego nieszablonowe rozwiązania, jak np. proekologiczne chłodzenie serwerów cieczą oraz proces ich produkcji całkowicie realizowany wewnątrz firmy.

Oferty cloud nie są takie same

W komentarzu do wyników badań Kenny Li, CEO w Cloud Spectacor podkreśla "duże dysproporcje między poszczególnymi dostawcami pod względem cen, wydajności i stabilności".
Demaskując powszechny osąd, że wszystkie chmury są jednakowe, Cloud Spectator ujawnia różnice w w wydajności nie tylko poszczególnych maszyn, ale także całych infrastruktur, które tworzą instancje, co finalnie dla przedsiębiorcy przekłada się na koszty.

Wysoka pozycja OVH w rankingu wynika z unikalnego modelu chmury publicznej OVH. Podejście to zakłada udostępnienie w pełni dedykowanych zasobów, co oznacza możliwość maksymalnego ich wykorzystywania przez cały czas.
Większość dostawców natomiast zakłada, że użytkownik nie będzie miał potrzeby pełnego wykorzystania zasobów, które zakupił. Tym samym pozostawiają możliwość ich ewentualnego odsprzedania kolejnemu klientowi.
"Największe firmy skupiają się na najwyższym zwrocie z inwestycji w infrastrukturę, wychodząc z założenia, że ich użytkownicy nie wykorzystują nigdy swoich zasobów w 100%", analizuje Pierre Ourdouillé, lead tech Cloud Public. "Firmy te sprzedają więc więcej zasobów wirtualnych niż są w stanie zapewnić ich fizyczne serwery obsługujące instancje. W rezultacie przez 80% czasu użytkownik nie ma dostępu do wszystkich zasobów, za które płaci. Jest to zjawisko znane w branży, jako "noisy neighbor effect" powodujący nierówną wydajność chmury, który należy uwzględnić, wybierając dostawcę, co podkreślają testy firmy Cloud Spectator."

Przekonaj się sam!

Jak podkreśla Cloud Spectator, brak standardowych testów i różnorodność zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, sprawia, że porównanie usług cloud poszczególnych dostawców jest trudne. Poza tym wydajność będzie się różnić w zależności od konfiguracji usługi, wybranych opcji (zwłaszcza w zakresie przestrzeni dyskowej) oraz typu nakładu pracy (funkcja aplikacji, która będzie działać na wirtualnej maszynie). Nawet jeśli jakość testów firmy Cloud Spectator nie budzi żadnych wątpliwości i oferują one wierne odzwierciedlenie wartości ofert, można samodzielnie zweryfikować infrastrukturę OVH za pomocą własnych aplikacji, co pozwoli na weryfikację rzeczywistej wydajności usług Public Cloud.

Test będzie tym bardziej prosty do zrealizowania, że usługa Public Cloud jest kompatybilna z innymi wykorzystujacymi tę technologię, co pozwala na szybką i automatyczną migrację. Jest to ważny argument przy podejmowaniu decyzji, a którego nie pokazują testy: OVH używa i proponuje API OpenStack, zapewniając użytkownikom zarówno mobilność ich środowisk i możliwe stworzenie chmury hybrydowej między OVH i innymi dostawcami usług w chmurze.
Testy zrealizowane przez Cloud Spectator zostały przeprowadzone na maszynach zainstalowanych w Strasburgu, we wschodniej części Francji. Oferta Public Cloud OVH jest dostępna w kilku centrach danych OVH: w Gravelines (północ Francji), w Beauharnois (niedaleko Montrealu w Ameryce Północnej), a wkrótce będzie oferowana w centrach danych znajdujących się w Polsce, w Syndney i w Singapurze oraz w nowych lokalizacjach.

Przeczytaj również:

Pełna wersja badań firmy Cloud Spectator: 2017 TOP 10 European Cloud Providers - Europe report (Price-Performance Analysis of the Top 10 Public IaaS Vendors)

Które instancje Public Cloud OVH zostały przetestowane przez Cloud Spectator?

Dla każdego z 10 dostawców Cloud Spectator przeprowadził testy na 4 rodzajach wirtualnych maszyn: small VM, medium VM, large VM i extra large VM.

W przypadku OVH przetestowane zostały modele B2-7, B2-15, B2-30 i B2-60, wyposażone w przestrzeń dyskową high-availabilty. Sprawdzane instancje zostały uruchomione w centrum danych OVH w Strasburgu (SBG-3).