Wybór systemu CMS do stworzenia strony WWW

Szukasz prostego i szybkiego narzędzia do budowy i zarządzania stroną WWW? Zainstaluj CMS zgodny z Twoimi potrzebami.

Co to jest CMS ?

CMS (Content Management System) umożliwia stworzenie dynamicznej i responsywnej strony WWW z wykorzystaniem łatwego w użyciu interfejsu. Dzięki niemu możesz w prosty sposób budować swoją stronę i nie musisz znać języków programowania.

Istnieją setki systemów CMS przeznaczonych do różnych zastosowań, takich jak np.:

  • Redagowanie i publikacja artykułów na blogu.
  • Prezentacja działalności przedsiębiorstwa na stronie firmowej.
  • Sprzedaż produktów w Internecie poprzez serwis e-commerce dzięki instalacji modułu płatności.
  • Budowa stron WWW dla społeczności internautów wymieniających się informacjami dotyczącymi wybranej tematyki.

Jeśli nie masz wiedzy potrzebnej do budowy strony internetowej, skorzystaj z naszego przewodnika, aby stworzyć stronę WWW w 5 krokach, od wyboru nazwy domeny, poprzez hosting, aż po publikację pierwszych podstron.

Kiedy używa się systemu CMS do budowy strony WWW?

Budowa strony WWW od podstaw, bez użycia systemu CMS, wymaga wsparcia programisty znającego języki, takie jak HTML/PHP/Javascript...
Jeśli wybierzesz tę opcję, uzyskasz stronę WWW skrojoną na miarę, jednak zajmie to dużo czasu.

Szacuje się, że 47 % stron WWW na świecie ma wbudowany system CMS (źródło: W3techs.com). Wiążą się z tym następujące korzyści:

Prosty w obsłudze

Systemy CMS mają zazwyczaj przejrzysty panel administracyjny, który ułatwia tworzenie stron WWW za pomocą edytora WYSIWYG (What You See Is What You Get), w którym użytkownik może bezpośrednio zobaczyć wynik końcowy.

Przyjazny dla użytkownika / responsywny

Wszystkie systemy CMS mają wbudowane szablony pozwalające na tworzenie responsywnych, czyli dostosowanych do wyświetlania na telefonach komórkowych, stron WWW.

Dla wielu użytkowników

Każdemu użytkownikowi wprowadzającemu zmiany na Twojej stronie możesz przydzielić określone uprawnienia: edycja strony, dostęp do kodu, etc.

Zaawansowana personalizacja

Pobierając odpowiednie wtyczki z menu systemu CMS, możesz wzbogacić Twoją stronę WWW o wiele dodatkowych funkcji, takich jak na przykład
pole do zapisania się na newsletter czy przyciski przekierowujące do sieci społecznościowych.

Społeczność

Wokół większości najpopularniejszych systemów CMS skupiają się społeczności użytkowników, z którymi możesz wymieniać opinie i uzyskiwać porady, jak zoptymalizować stronę WWW.

Naturalne pozycjonowanie

Każdy system CMS pozwala wyróżnić treść, zoptymalizować wydajność stron i, co za tym idzie, poprawić pozycjonowanie w wyszukiwarkach (SEO).

Porównanie open-source'owych systemów CMS

Istnieje około stu open-source'owych systemów CMS, które możesz pobrać w sieci. Niemożliwe jest więc porównanie ich wszystkich. Zatem skupimy się na najpopularniejszych i podkreślimy, czym się wyróżniają. Wybierz CMS, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

WordPress

WordPress, najpopularniejszy open-source'owy CMS opracowany w technologii LAMP, powstał jako narzędzie do tworzenia blogów. W ciągu 15 lat, z konkurenta platform, takich jak Blogger czy Overblog, stał się niezaprzeczalnym liderem - ponad 60% stron WWW z wbudowanym open source'owym CMS'em na świecie bazuje na WordPressie! Jest to niewątpliwie rozwiązanie najłatwiejsze do zainstalowania i zarządzania wśród porównywanych przez nas systemów do zarządzania treścią. WordPress oferuje niezliczoną liczbę szablonów i wtyczek.

WordPress jest idealnym narzędziem dla użytkowników nieposiadających zaawansowanych umiejętności technicznych, którzy potrzebują prostego, szybkiego i łatwego w użyciu rozwiązania. Warto podkreślić, że WordPress umożliwia osiąganie dobrych wyników SEO. Należy jednak pamiętać, że nie jest stworzony do złożonych projektów i w tym zakresie wykazuje ograniczenia. Wymaga np. ostrożności, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, gdyż ze względu na swoją popularność jest częstym celem pirackich ataków .

Joomla!

Joomla, powstała jako odgałęzienie innego CMS - Mambo, przez długi czas zajmowała pierwsze miejsce wśród opensource'owych systemów zarządzania treścią... do momentu pojawienia się WordPressa. Jest raczej łatwa do zainstalowania i skonfigurowania, pozwala dość szybko stworzyć stronę WWW i nie wymaga wysokich kompetencji technicznych.

Począwszy od wersji 3 Joomla! wykonała duży krok do przodu w zakresie bezpieczeństwa. Oferuje również interesujące rozwiązania dotyczące personalizacji uprawnień oraz profili, jak również zarządzania Multisite umożliwiającego obsługę bardziej rozbudowanych platform, w skład których wchodzi np. intranet i extranet. Wcześniej takie opcje zarezerwowane były dla bardziej złożonych rozwiązań.

Drupal

Drupal, pozostający wcześniej w cieniu WordPressa i Joomla!, stał się niespodziewanie popularny. Pierwotnie zaprojektowany jako platforma do tworzenia sieci społecznościowych, szybko zyskał uznanie jako solidne rozwiązanie z dużymi możliwościami personalizacji, do czego przyczyniła się integracja frameworku Symfony, na którym się Drupal opiera.

Ze względu na jego elastyczność jest chętnie wykorzystywany przez agencje interaktywne do realizacji ambitnych projektów budowy stron WWW na miarę. Dzięki twórcy Drupala - Driesowi Buytaertowi, spopularyzowany został koncept systemu zarządzania treścią oddzielającego tekst od warstwy graficznej strony. Należy jednak pamiętać, że do posługiwania się Drupalem konieczne jest zdobycie chociaż minimum wiedzy technicznej, która pozwoli wykorzystać jego możliwości.

TYPO3

Typo3, nieco mniej znany wśród CMS'ów stworzonych w technologii LAMP, pozostaje równie interesującym systemem rozwijanym przez prężnie działającą społeczność, zwłaszcza w Niemczech, gdzie jest bardzo popularny. Jest to rozbudowane narzędzie, a jego zaletą są duże możliwości personalizacji.

eZ Platform

Skandynawski eZ Publish - jeden z najstarszych opensource'owych CMS'ów i paradoksalnie najmniej znany - oceniany jest jako jedno z najbardziej zaawansowanych narzędzi na rynku. Zapoznanie się z funkcjonalnościami, dzięki którym zyskał uznanie, wymaga trochę czasu. Dlatego CMS ten jest wykorzystywany przede wszystkim przez specjalistów potrzebujących fachowego rozwiązania dającego duże możliwości personalizacji, skalowalności i bezpieczeństwa.

W ostatnich latach eZ Publish przekształcił się w wielokanałową platformę cyfrową nazwaną eZ Platform, która odpowiada na potrzeby specjalistów z zakresu budowania stron WWW i marketingu internetowego. Posiada profesjonalny interfejs z opcjami, takimi jak e-commerce, personalizacja w czasie rzeczywistym , pomiar zachowań, etc.

SPIP

SPIP to francuski skrót oznaczający system publikacji w internecie. Natomiast Cocorico to rozwiązanie zbudowane w technologii LAMP szczególnie popularne we Francji, w której powstało. Odegrało dużą rolę w popularyzacji idei CMS we Francji od początku 2000 roku, kiedy zostało wybrane jako narzędzie do zarządzania treścią na rządowej platformie.

Pojawienie się odgałęzienia nazwanego Agora bez wątpienia zachwiało rynkiem. Jednak SPIP pozostaje systemem relatywnie łatwym do zainstalowania i administrowania i jest alternatywą dla WordPressa. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w sektorze edukacji i w stowarzyszeniach.

CMS'y e-commerce (silniki sklepów internetowych)

Prestashop i Magento nie są CMS'ami w dosłownym tego słowa znaczeniu, lecz raczej silnikami sklepów internetowych. Umożliwiają stworzenie sklepu online z katalogami produktów i modułami płatności.

Prestashop

Preferowany przez wielu sprzedawców internetowych francuski Prestashop, jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych rozwiązań na rynku. Jego instalacja i konfiguracja są stosunkowo łatwe, charakteryzuje się bogatym wyborem wtyczek. Umożliwia stworzenie sklepu internetowego w niskiej cenie i w bardzo szybkim czasie.

Mimo że rozwiązanie to używane jest przede wszystkim do realizacji umiarkowanie skomplikowanych projektów, jego zalety sprawiły, że stało się popularne również wśród znanych marek. Jest to na pewno idealne narzędzie dla osób stawiających pierwsze kroki w obszarze e-commerce.

Magento

Rozwiązanie to szybko stało się rozwiązaniem referencyjnym na świecie. Wyjątkowo rozbudowane i dające bardzo duże możliwości konfiguracji, służy przede wszystkim do realizacji złożonych projektów wymagających zaawansowanych opcji personalizacji i odpowiedniego poziomu wiedzy technicznej użytkownika. Użytkownik będzie również potrzebował nieco czasu, aby nauczyć się obsługiwać interfejs administracyjny. Do pełnego wykorzystania potencjału rozwiązania konieczna jest ponadto solidna infrastruktura.

Jak zainstalować CMS na hostingu OVH ?

Prosta instalacja modułów

OVH proponuje prostą instalację 4 modułów : WordPress, Joomla, Drupal i Prestashop. Wybierz odpowiedni moduł w momencie składania zamówienia na hosting lub później w Panelu klienta. Po kilku minutach otrzymasz dane identyfikacyjne umożliwiające zalogowanie i konfigurację Twojej strony WWW.

Więcej informacji w naszym przewodniku dotyczącym użycia modułów.

Inne systemy CMS

Pobierz pliki na stronie WWW danego systemu CMS, następnie prześlij je na Twój serwer. Więcej informacji w naszym przewodniku dotyczącym przesyłania plików przez FTP.

Gwarantujemy optymalną instalację następujących modułów: WordPress, Prestashop, Joomla oraz Drupal. Nie zapewniamy natomiast wsparcia w zakresie użytkowania i konfiguracji systemu CMS.

Zalety hostowania strony WWW w OVH

  • Ochrona Anty-DDoS: Twój hosting pozostaje stale dostępny, nawet w przypadku ataku.
  • CDN: Korzystaj z naszych 19 punktów obecności (POP) na świecie, aby lokalnie redystrybuować treści z Twojej strony WWW i uzyskiwać krótszy czas odpowiedzi serwera.
  • HTTPS bez dodatkowych opłat: Certyfikat SSL "Let's Encrypt" jest instalowany w ramach usługi hostingu, abyś mógł korzystać z protokołu HTTPS na Twojej stronie intrnetowej.

Potrzebujesz hostingu dla Twojej strony WWW i systemu CMS?