ČeskoDeutschlandEspañaFranceSuomiIrelandItaliaLietuvaNederlandPortugalUnited Kingdom
Canada [EN]Canada [FR]USA
Australia

OVH wspiera firmę EFFIPILOTDzięki usługom Cloud OVH, effiPilot zmniejsza zużycie energii w budynkach usługowych.

Wywiad z Cyrilem Dubus, współzałożycielem i dyrektorem technicznym startupu wspieranego przez OVH w ramach programu Digital Launch Pad.
Kto nigdy nie widział pustego biurowca oświetlonego w środku nocy? To absurdalne, ale są jeszcze gorsze sytuacje. Przez większość czasu niewynajmowane biura są nie tylko oświetlone. W nocy są one ogrzewane (klimatyzowane latem). Podczas gdy dom połączony szybko staje się rzeczywistością, jego ekwiwalent w budynkach usługowych, czyli « smart building », jest jeszcze w powijakach. Od kilku lat budynki te są wyposażone w połączone systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, które pozwalają dostawcom na wykonywanie zdalnej diagnostyki. Wiele z tych sprzętów łączy się jeszcze przez RTC. Dysponują one tak niewielką ilością pamięci RAM, że mogą na nich działać jednocześnie tylko trzy programy. Są one tak słabo zabezpieczone, że zarządcy budynków wolą je odłączyć, żeby ograniczyć ryzyko! Wynik: Aby osiągnąć komfortową temperaturę przed pojawieniem się w biurze pierwszych pracowników, często zostawia się ogrzewanie włączone na noc, w weekendy i w święta. We Francji budynki usługowe wykorzystują 40% energii elektrycznej całego kraju. Jest to liczba zdumiewająca w kontekście aktualnej walki z ociepleniem klimatycznym.
Wraz z dwoma kolegami ze szkoły w 2009 roku stwierdziliśmy, że jest coś do zrobienia w tej dziedzinie, że należy zmienić technologie bardzo nieskiego poziomu zainstalowane w budynkach za pomocą algorytmicznego przetwarzania danych w chmurze. Każdy z nas kontynuował studia inżynierskie w dziedzinach, które sie uzupełniały: systemy ogrzewania, ogrzewanie budynków i informatyka w moim przypadku. Założyliśmy firmę: effiPilot. Nasze rozwiązanie dostępne w trybie SaaS łączy się z systemami istniejącymi w budynkach (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja, oświetlenie, liczniki energii, gazu, prądu, wody), w celu pobrania dostępnych danych i przesłania ich na naszą platformę zainstalowaną w OVH. Dane te (około 20 milionów/miesiąc/budynek) są przetwarzane za pomocą algorytmów (przygotowywanych we współpracy z firmami INRIA i CEA), w celu przygotowania najlepszych strategii dotyczących ogrzewania/klimatyzacji. Strategie te są wprowadzane do systemów w budynkach. Bierzemy pod uwagę czynniki zewnętrzne takie jak prognoza pogody, nasłonecznienie (które może mieć wpływ na odczuwalną temperaturę, niezależnie od rzeczywistej temperatury) czy też ceny dostawców energii w różnych porach dnia, jak również zajętość budynku, aby ograniczyć zużycie energii i zwiększyć komfort użytkowników. Średnio udaje nam się uzyskać oszczędności na poziomie co najmniej 20%.


Zarządzamy dziś 200 000 m2 budynków dla firm takich jak BNP Paribas Real Estate, Sergic, Vinci Construction, Rabot Dutilleul, Castorama, Decathlon... Potencjał jest ogromny: budynki usługowe we Francji to dziś 921 milionów m2. Nasz rozwój, szybszy niż przewidywaliśmy i wspierany przez kilka źródeł finansowania, doprowadził nas do rozwijania zespołu, który liczy dziś 10 osób. Dzięki temu możemy również gruntownie zweryfikować infrastrukturę uruchominą w OVH, która służy do przetwarzania dużej ilości danych.

Dzięki programowi Digital Launch Pad, do którego niedawno dołączyliśmy, korzystamy z zasileń oraz ze wsparcia, w celu uruchomienia skalowalnej platformy, która łączy moc serwerów dedykowanych (dla głównej bazy danych) i elastyczność usługi Public Cloud (do wykonywania asynchronicznych obliczeń, przetwarzania logów, obsługi IHM, naszych serwerów API oraz serwerów z naszego łańcucha stałej integracji).

Masz start-up?


Zarejestruj sięZarejestruj się