Content Delivery Network (CDN)

Słowniczek CDN: definicje
Słowniczek usługi CDNTo czego szukasz To oznacza
API "Application Programming Interface" to zbiór funkcji udostępnionych dla usługi CDN. Pozwala on na interoperacyjność między twoimi aplikacjami i usługą CDN OVH. Skorzystaj z API OVH.
Atak DDOS "Distributed denial of service attack" to metoda polegająca na wysyłaniu dużej liczby zapytań, która ma na celu zablokowanie dostępu do aplikacji www. Sieć POP usługi CDN pozwala na absorbowanie ataków z ryzykiem lokalnym.
Backend Backendy to fizyczny hosting aplikacji www. Są to źródła, które będą używane przez punkty POP do przechowywania w pamięci podręcznej.
ByPass Jeśli rozmiar danych zarządzanych przez CDN został całkowicie wykorzystany, funkcja cache automatycznie się wyłącza. Nie ma miejsca utrata usługi, lecz powrót do wcześniejszej wydajności.
Cache CDN Każdy POP dysponuje własnym lokalnym cache'm. Treści te mogą być wywoływane przez wszystkich użytkowników strony przekierowanych do tego punktu z ograniczeniem TTL. Poza tym ograniczeniem treść zostanie odświeżona, w celu dostarczenia aktualnych treści.
CDN "Content Delivery Network" to system cache'owania statycznej zawartości aplikacji www w ramach jednej sieci POP.
Zawartość statyczna Treści statyczne strony internetowej to zbiór elementów strony, które nie są dynamicznie aktualizowane. Są to na przykład obrazki, video, html, muzyka, ...
Zasilenie transferu W panelu klienta dysponujesz narzędziami niezbędnymi do monitorowania transferu zaoszczędzonego przez backendy. Transfer ten wykorzystywany do obliczania wykorzystania usługi CDN musi być dostarczany w trybie prepaid i stanowi zasilenie transferu.
Domena połączona Domena jest przyłączona do CDN, jeśli jej pole "A" wskazuje na IPanycast dostarczany po aktywacji usługi CDN. Zmiana może zostać wykonana w panelu klienta rejestratora domeny.
IPanycast Aplikacja www wskazująca na IPanycast jest przekierowana w specyficzny sposób. Jeśli użytkownik odpytuje stronę, zapytanie jest automatycznie przekierowane do najbliższego punktu POP.
Strona dynamiczna Strona dynamiczna jest generowana w specyficzny sposób przez aplikacje www dla użytkownika podczas odebrania zapytania.
Strona statyczna Strona statyczna jest generowana w ten sam sposób dla wszystkich użytkowników aplikacji www.
POP "Punkty obecności" ("Points Of Presence") to lokalne punkty rozmieszczone w Europie i Ameryce Północnej. Każdy POP dysponuje własnym cache'em, aby odpowiedzieć na potrzeby użytkowników znajdujących się w jego pobliżu. to lokalne pamięci podręczne rozproszone we Francji i w Ameryce Północnej. Każdy PoP ma własną pamięć podręczną, która odpowiada na potrzeby użytkowników zlokalizowanych w jego pobliżu.
Reguły konfiguracji Reguły konfiguracji pozwalają na zarządzanie funkcją cache i ustawieniami TTL aplikacji www. Są one dostępne w panelu klienta i poprzez API OVH.
SEO "Search Engine Optimization" pozwala na ulepszenie pozycjonowania strony internetowej. Korzystając z optymalnych ustawień, wyszukiwarki przyznają stronie www lepsze miejsce w rankingu.
SERP "Search Engine Results Page" to strona zwrócona przez wyszukiwarki zawierająca listę stron wywołanych na podstawie wpisanych słów kluczowych.
Współczynnik konwersji Współczynnik konwersji to stosunek liczby odwiedzin i liczby zakupów na stronie www. Współczynnik ten może zostać ulepszony dzięki różnym parametrom takim jak na przykład komfort użytkowania (szybkość wyświetlania strony, płynność strony, dostępność).
Czas ładowania się strony Czas niezbędny do wyświetlenia całej zawartości strony www.
Czas odpowiedzi Czas niezbędny do przetworzenia zapytania użytkownika i wysłania odpytywanej treści.
Czas odpowiedzi strony Czas między zapytaniem o dostęp i początkiem ładowania się strony www.
TTL "Time To Live" to parametr pozwalający na zdefiniowanie czasu retencji informacji w cache'u punktu POP.