Content Delivery Network (CDN)

Zastosowanie usługi CDN OVHCDN OVH: Usługa idealna dla serwisów o zasięgu międzynarodowym


Korzyści usługi CDN OVH:


  • Większe bezpieczeństwo, większa szybkość i komfort dla użytkowników;
  • Optymalizacja pozycjonowania w każdym kraju;
  • Zmniejszenie kosztów hostingu i krótki ROI.


Czym jest CDN?


CDN (Content Delivery Network) składa się ze zbioru lokalizacji na świecie (19 punktów obecności OVH), które przekazują lokalnie zawartość twoich serwerów i zachowują w pamięci podręcznej pliki, które nie muszą być aktualizowane.

Ta prosta zasada, oparta na innowacyjnych technologiach, infrastrukturach i sieci OVH, pozwala na zoptymalizowanie twoich stron internetowych w każdej strefie.

cdn ovh


Korzyści z usługi content delivery network

Korzyści z usługi CDN


Korzystanie z usługi CDN jest niezbędne, jeśli chcesz zdobyć użytkowników na całym świecie (w przypadku pobierania plików lub wdrażania stron i aplikacji).

Usługa CDN przyspiesza wyświetlanie się stron: zmniejsza się czas odpowiedzi, poprawia się komfort użytkownika, poprawia się pozycjonowanie stron www i zmniejsza się zużycie przepustowości).

Współczynnik ROI (zwrot z inwestycji) może być bardzo krótki, jeśli udostępniasz treści każdego typu na arenie międzynarodowej.
Działanie usługi CDN w 4 etapach1) Użytkownicy mają dostęp do treści na całym świecie


Serwery DNS są odpytywane. Dzięki technologii IPAnycast, CDN przekierowuje zapytanie na POP OVH, który jest najbliżej użytkownika i którego czas odpowiedzi będzie najkrótszy.

Wyobraźmy sobie na przykład, że znajduje się on w Fort Worth w Stanach Zjednoczonych. Zostanie przekierowany na POP w Dallas (znajdujący się kilka kilometrów dalej).

korzystania z content delivery network

2) Wysyłka plików do użytkownika i komunikacja między CDN i serwerami


Po wysłaniu zapytania przez CDN do użytkownika, możliwe są 3 przypadki:


  • 1. Odpytywane pliki nie są jeszcze dostępne w cache w tym punkcie POP CDN. CDN pobiera je z twoich serwerów i wysyła do użytkownika z punktu POP;
  • 2. Odpytywane pliki są dostępne w cache w punkcie POP (dzięki twoim regułom) i są wysyłane z cache punktu POP bez łączenia z serwerami (co je odciąża);
  • 3. - Odpytywane pliki/strony są dynamiczne lub poza regułami cache. CDN kieruje zapytanie do twojego serwera, aby ten przesłał do użytkownika odpytywane treści.

Jeśli długość życia (TTL) plików w pamięci cache wygasała, CDN usuwa cache i wypełnia go podczas odpytania pliku przez użytkownika.

korzystanie z sieci dystrybucji treścikorzystanie z sieci dystrybucji treścikorzystanie z sieci dystrybucji treści

3) Użytkownik powraca: Twoja strona działa szybciej!


Gdy użytkownik chce ponownie wejść na tą stronę, najbliższy punkt CDN przekazuje treści statyczne bezpośrednio ze swojej pamięci podręcznej, bez łączenia się z twoim hostingiem.

Możesz ustawić czas życia plików. Punkt CDN sprawdza tą informację przed przekazaniem plików. Jeśli czas ten wygasł, łączy się on z twoim hostingiem.

działanie sieci dystrybucji treści

4) A bez usługi CDN?


Bez korzystania z CDN zapytanie użytkownika z Fort Worth przejdzie przy każdym połączeniu ze stroną o wiele dłuższą trasę, czyli trasę, która dzieli go od miejsca zainstalowania hostingu strony.

Wyobraźmy sobie, że strona jest zainstalowana we Francji. Czas wczytywania strony byłby dłuższy. CDN zmniejsza czas odpowiedzi zbliżając strony i aplikacje do twoich użytkowników oraz odciąża twoje serwery i przepustowość.

działanie content delivery network